1/5

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Der Werwolf La lupfan- tomo Le loup-garou Varulven El Hechi- cero The Werewolf The Bans- hee (An Ap- proach)

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Sven Collberg tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Alexander Gross tradukita de Max Knight

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und

Kind und sich begab

an eines Dorfschul-

lehrers Grab und bat ihn:

�Bitte, beuge mich!“ Jen lupfantom’

de famili’ meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri

konjugaci’.

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis

tout, c’est ton rôle ! ”

En varulv lopp

från fru m.m. en vacker afton

samt begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var

snäll och konjugera.

Un hechicero,

con esposa vino un día a la

fosa de su maestro,

y al profesor pidió: “¿Me

cuentas? ¡Por favor!”

A Werewolf, troubled

by his name, Left wife and brood one

night and came To a hidden graveyard

to enlist The aid of a long-dead

philologist.

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom

went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me, pray.”

…  …  …  …  …  …  …

2/5

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ” mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens mässingknopp med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,”

He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit un-

steady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

The village teacher climbed up straight

upon his grave stone with its plate and to the appariti-

on said who meekly knelt before the dead:

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Ge-

nitiv sodann, dem Werwolf, Da-

tiv, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that is all.”

…  …  …  …  …  …  …

3/5

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch

die Mehrzahl noch!“ Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado,

que le adjunte un quebrado.

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and

participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused– again he tried:

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making faces,

but said: “You did not add, so far, the plural to the sin-

gular!”

Der Dorfschulleh-

rer aber musste gestehn, dass er

von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros únicamente hay enteros.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Hasbeen-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no future.”

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised,

“A she cannot be plurized.”

…  …  …  …  …  …  …

4/5

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine

Gelehrter eben, so schied er dan-

kend und ergeben.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup était

bien poli Il remercia et puis repar-

tit.

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept, Happy, humble, without apology For such folly of philo-

logy.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?”

Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

…  …  …  …  …  …  …

5/5

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu  ĉi  angli-
go  troviĝas  en

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1652,1653,1655,1654,1656,1657,1660