1/2

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Varulven  Der Werwolf  La lupfantomo

tradukita de Sven Collberg

tradukita  de  Bertilo

Wennergren

En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och konju-

gera.

Ein Werwolf eines Nachts ent-

wich von Weib und Kind und sich be-

gab an eines Dorfschullehrers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som satt på

pass med tåligt korslagd tass på tass.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messing-

knauf und sprach zum Wolf, der seine

Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splin-

to atentis vortojn de l’ mortin-

to.

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv.

Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute

Mann, �des Werwolfs, Genitiv sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s

nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein

End!“ De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej perfek-

ta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och

plur. “Fast”, bad han, “kan det inte

ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

Dem Werwolf schmeichelten die

Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge doch zur Einzahl auch die Mehrzahl

noch!“ Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa bri-

ster. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts

wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj

amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

…  …  …

2/2

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och

finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Der Wolf erhob sich tränenblind

– er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und erge-

ben.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=,1654,1652,1653