1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

La lupfantomo Le loup-garou  Varulven

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau

tradukita de Sven Collberg

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och kon-

jugera.

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ” mig!” Byskolläraren stod

upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som satt

på pass med tåligt korslagd tass på

tass.

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y

sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det var-

ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

Ĉi participoj plaĉis mul-

te al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup

bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing.

och plur. “Fast”, bad han, “kan det in-

te ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

…  …  …

2/2

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de sa-

voir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en lar-

mes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce

moitié Bekänna måste vår magi-

ster, att därvidlag fanns vissa

brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

Sed lupfantomo pri tran-

siro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmoku-

la al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout

entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

Varulven satt med tårad

lins. Han visste att han fanns

och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .