1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

La lupfan- tomo Varulven  The Werewolf Le loup-garou

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross

tradukita de R. Platteau

Jen lupfantom’

de famili’ meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri kon-

jugaci’.

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton

samt begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

A Werewolf, troubled by

his name, Left wife and brood one night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead

philologist.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmo-

va kiel splinto atentis vor-

tojn de l’ mortinto. mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit un-

steady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfonto-

mo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“Jag var-ulv 1:a

pers. i sing., du, han, hon, den,

det var-ulv. Så vi voro-ulv, I vor-

en. På de voro-ulv kom in-

genting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singu-

larly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes Se demander encor bien des choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

…  …  …  …

2/3

Ĉi participoj

plaĉis multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

Varulven myste

gladåt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han,

“kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

“I know that–I’m no men-

tal cripple– The future form and par-

ticiple Are what I crave,” the be-

ast replied. The scholar paused–

again he tried:

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj

bestoj feblas kaj la pasiv’ ne-

niam eblas.”

Bekänna måste vår

magister, att därvidlag fanns

vissa brister. En varulv sine im-

perfecto var contradictio in

adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s

just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-

been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds

beyond all suture– I’m sorry, but you have

no future.”

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut

te voir ! ” A ces mots l’animal éclata

tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié

Sed lupfantomo

pri transiro ja spertas pli ol

eĉ vampiro. La lup’ revenis

larmokula al sia famili’ ulu-

la.

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han

fanns och finns. Därtill kom också

fru m.m. som även måste

existera.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philolo-

gy.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bi-

en poli Il remercia et puis repartit.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .