1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

La lupfanto- mo Varulven  The Werewolf  Der Werwolf

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

A Werewolf, troubled by his

name, Left wife and brood one

night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead phi-

lologist.

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und Kind

und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte,

beuge mich!“

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto. mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens mässingknopp

med svar till den,

som satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

“Oh sage, wake up, please

don’t berate me,” He howled sadly, “Just con-

jugate me.” The seer arose a bit unstea-

dy Yawned twice, wheezed on-

ce, and then was ready.

Der Dorfschulmeister

stieg hinauf auf seines Blechschilds

Messingknauf und sprach zum Wolf,

der seine Pfoten geduldig kreuzte vor

dem Toten:

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den,

det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singular-

ly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in

this same sense.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Geni-

tiv sodann, dem Werwolf, Dativ,

wie man’s nennt, den Werwolf, - damit

hat’s ein End!“

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tem-

pus presens?”

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and parti-

ciple Are what I crave,” the beast

replied. The scholar paused–again

he tried:

Dem Werwolf schmei-

chelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch die

Mehrzahl noch!“

…  …  …  …

2/2

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per

fin’ kaj amen, ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ ne-

niam eblas.”

Bekänna måste vår

magister, att därvidlag fanns

vissa brister. En varulv sine im-

perfecto var contradictio in

adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no

future.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han

fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

The Werewolf knew better– his sons still slept At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philology.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)