1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Der Werwolf The Banshee (An Approach)

Le loup-garou La lupfanto- mo The Werewolf

Varulven

tradukita de Max Knight tradukita de R. Platteau tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Alexander Gross tradukita de Sven Collberg

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und Kind

und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte,

beuge mich!“ One night, a banshee

slunk away from mate and child,

and in the gloom went to a village tea-

cher’s tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri kon-

jugaci’.

A Werewolf, troubled by

his name, Left wife and brood one

night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead phi-

lologist.

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

Der Dorfschulmeister

stieg hinauf auf seines Blech-

schilds Messingknauf

und sprach zum Wolf,

der seine Pfoten geduldig kreuzte vor

dem Toten:

The village teacher

climbed up straight upon his grave stone

with its plate and to the apparition

said who meekly knelt befo-

re the dead:

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu dok-

ta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto.

“Oh sage, wake up, please

don’t berate me,” He howled sadly, “Just con-

jugate me.” The seer arose a bit unstea-

dy Yawned twice, wheezed on-

ce, and then was ready. mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens

mässingknopp med svar till den,

som satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

…  …  …  …  …  …

2/4

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Geni-

tiv sodann, dem Werwolf, Dativ,

wie man’s nennt, den Werwolf, - damit

hat’s ein End!“ “The banSHEE, in the subject’s place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that

is all.”

“ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand

?

De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singu-

larly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom ingenting.”

Dem Werwolf schmei-

chelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch die

Mehrzahl noch!“ The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singu-

lar!”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui

? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

“I know that–I’m no men-

tal cripple– The future form and parti-

ciple Are what I crave,” the be-

ast replied. The scholar paused–again

he tried:

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

Der Dorfschullehrer

aber musste gestehn, dass er von

ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in

großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur

im Sinular.

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut

te voir ! ” A ces mots l’animal éclata

tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de

ma douce moitié La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no

future.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in

adjecto.

…  …  …  …  …  …

3/4

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib

und Kind! Doch da er keine Ge-

lehrter eben, so schied er dankend

und ergeben.

The banshee, rising

clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philology.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste exi-

stera.

…  …  …  …  …  …

4/4

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  re-

tejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .