Inhaltsverzeichnis

Mu Du, Blick auf Nanjing; Mu Du, Rigardo sur Nanjingon; Mu Du, Jiangnan Spring; Mu Du, Jiāngnán Chūn . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 Mu Du, Blick auf Nanjing; Mu Du, Rigardo sur Nanjingon; Mu Du, Jiangnan Spring; Mu Du, Jiāngnán Chūn 2/2

Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,  Mu Du,

Blick auf Nanjing Rigardo sur Nanjingon Jiangnan Spring

Jiāngnán Chūn

tradukita de Manfred Hausmann tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de N. N. 72

Goldamseln rufen sich

verzückt und bang. Ein Mohnfeld, das im

Grün sich wiegt. Tief unten zieht der

Fluss. Am jähen Hang

ein Dorf. Die Wirtshausfahne fliegt.

Papava kamp’ en verdo lulas sin.

Malsupre la rive-

ro fluas. La kanto de la

merloj ravas min.

Ĉe la dekliv’ vilaĝ’ situas.

A thousand miles of oriole songs and red among the green Of wine flags flapping along the shore and in the hills Four hundred and eighty temples built by the Southern Court And how many pagodas in the land of mist and rain.

Qiān lǐ yīng tí lù yìng hóng Shuǐ cūn shān guō jiǔ qí fēng. Nán cháo sì bǎi bā shí sì Duōshao lóu tái yān yǔ zhōng.

Vierhundertachtzig Tempel, sagenreich.

Ein Blitzen hier und

dort ein Glimmen. Und Dächer ohne Zahl,

die hoch und weich im abendlichen Dunst

verschwimmen.

Sagao-riĉaj tem-

ploj kiel or’ briletas jen en su-

na lumo, kaj la tegmentoj

altaj en la for’ disfluas en vespe-

ra fumo.

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Germanan de Manfred Hausmann (∗1898-09-10 – †1986-08-06).

Arg-938-1883 (2013-11-22 19:31:10)

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-938-1884 (2013-11-22 19:33:51)

Traduko de la ĉina poemo “Jiāngnán Chūn” de Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852) en la Anglan de N. N. 72.

Arg-938-1885 (2013-11-22 19:44:06)

Tiu  ĉi  laŭvorta  Angligo

de la poemo troviĝas en http: // www. mountainsongs. net/ poem_.php? id= 839 .

Verkinto de tiu ĉi ĉina poemo estas Mu Du (Du Mu, ∗803 – †852).

Arg-938-1880 (2013-11-22 19:14:52)

Vidu ankaŭ: http: // www. mountainsongs. net/ poem_ .php? id= 839 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=938&version-id=1883,1884,1885,1880