1/3

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Paska promeno  Osterspaziergang

tradukita de Georg Schmidt

…  …

2/3

Glaciolibere riveroj nun estas per printempa viviga ĉarm-atmosfer’: en valo verdiĝas feliĉo-esper’; vintro retiris sin kaj kaŝrestas malforte en kruda monto-aer’. De tie ĝi sendas, fuĝante, per la vent’ senpotence grajnforman glacion en strioj al verdiĝanta ter’; sed sun’ ne toleras blankan ion. Ĉie ekmovo por streĉi, formigi, ĉion volas koloroj vivigi; Floroj en kamp’ ne jam montras sin, belvesta homar’ anstataŭas ilin. Turnu vin, por de sur ĉi tiu altaĵo revidi al la urba tutaĵo. El pordo malhela, mur-elbora. penetras amaso multkolora. Ĉiujn ĝojigas la suna or’: Ili festas viviĝon de l’ Sinjor’, ili mem ja viviĝis el penoj, el malaltaj domoj, loĝejoj malbonaj, el metiaj kaj oficaj katenoj, el prem’ de tegmentoj altfrontonaj, el premega malvasto de la stratetoj, el honorinda nokt’ de l’ preĝejo ĉiuj troviĝas en plenlumejo. Kiel rapide tra ĝardenetoj kaj kamp’ la homaro sin dividas. kaj sur river’, en longo kaj larĝo. multajn gajajn boatojn vi vidas; la lasta ŝipo, sub troa ŝarĝo dronante preskaŭ, nun glitas for. El monta eĉ krutvoja mallarĝo briletas belvesta multkolor’. Jam bruas homa multparolo, jen estas ĉielo por popolo, kontenton resonas ĝojega kri’: Tie ĉi hom’ povas esti mi!

Vom Eise befreit sind Strom und Bäche Durch des Frühlings holden, belebenden Blick; Im Tale grünet Hoffnungsglück; Der alte Winter, in seiner Schwäche, Zog sich in rauhe Berge zurück. Von dorther sendet er, fliehend, nur Ohnmächtige Schauer kornigen Eises In Streifen über die grünende Flur; Aber die Sonne duldet kein Weißes, Überall regt sich Bildung und Streben, Alles will sie mit Farben beleben; Doch an Blumen fehlt’s im Revier Sie nimmt geputzte Menschen dafür. Kehre dich um, von diesen Höhen Nach der Stadt zurückzusehen. Aus dem hohlen finstern Tor Dringt ein buntes Gewimmel hervor. Jeder sonnt sich heute so gern. Sie feiern die Auferstehung des Herrn, Denn sie sind selber auferstanden, Aus niedriger Häuser dumpfen Gemächern, Aus Handwerks- und Gewerbesbanden, Aus dem Druck von Giebeln und Dächern, Aus der Straßen quetschender Enge, Aus der Kirchen ehrwürdiger Nacht Sind sie alle ans Licht gebracht. Sieh nur, sieh! wie behend sich die Menge Durch die Gärten und Felder zerschlägt, Wie der Fluß, in Breit und Länge So manchen lustigen Nachen bewegt, Und bis zum Sinken überladen Entfernt sich dieser letzte Kahn. Selbst von des Berges fernen Pfaden Blinken uns farbige Kleider an. Ich höre schon des Dorfs Getümmel, Hier ist des Volkes wahrer Himmel, Zufrieden jauchzet groß und klein: Hier bin ich Mensch, hier darf ich’s sein!

…  …

http://www.poezio.net/version?poem-id=819&version-id=,1643,1642

3/3

Traduko de la Germana poemo “Osterspaziergang” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Georg Schmidt.

Arg-819-1643 (2013-02-05 10:42:56)

La traduko troviĝas en la revuo �Heroldo de Esperanto“, n-ro 13 (770), dekkvina jarkolekto, eldonaĵo de l’ 1-a de aprilo 1934. [Redaktoroj: Teo Jung kaj Joseph Ferdinand Berger]. Mi, Manfred Retzlaff, kopiis tiun ĉi tradukon el la retejo http: // www. literaturo. dk/ novaj. htm , kiun verkis s-ro Lars Kromann, Danio.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

MR-483-01 / Arg-819-1642 (2013-02-05 10:24:46)

Tiu ĉi poemo troviĝas en la verko �Faŭsto, parto 1-a”, ĉapitro �Nokto“ (Faust, 1. Teil, Kapitel �Nacht“) de J. W. Goethe.

http://www.poezio.net/version?poem-id=819&version-id=,1643,1642