1/2

Jens Christian Hostrup,

En skål for den mø i blufærdige vår!

En skål for den mø i blufærdige vår! Skål for den gamle matrone! Skål for den tøs, som Gud Amor forstår! Skål for den ærbare kone! Tag dit, glas min ven! Tag dit glas, min ven! Drik din piges skål, hver munter svend! Se, hun smiler til dit fulde bæger hen, se, hun smiler til dit fulde bæger hen.

Skål, pigen med kindernes blomstrende par! Skål den, som ikke florerer! Den som af øjne to smægtende har! Den, som med eet koketterer! Tag dit, glas min ven! Tag dit glas, min ven! Drik din piges skål, hver munter svend! Se, hun smiler til dit fulde bæger hen, se, hun smiler til dit fulde bæger hen.

En skål for den pige, hvis barm er som sne! Skål den, hvis hud er som læder! Konen skal leve, som sukker ak ve! Pigen, som kender kun glæder! Tag dit, glas min ven! Tag dit glas, min ven! Drik din piges skål, hver munter svend! Se, hun smiler til dit fulde bæger hen, se, hun smiler til dit fulde bæger hen.

…

2/2

Så samle vi smalle og og tykke og små, unge og gamle tilsammen! Mig er det lige godt, vin lad os få! Skål for dem alle tilsammen! Tag dit, glas min ven! Tag dit glas, min ven! Drik din piges skål, hver munter svend! Se, hun smiler til dit fulde bæger hen, se, hun smiler til dit fulde bæger hen.

Verkinto de tiu ĉi Dana poemo estas Jens Christian Hostrup (∗1818-05-20 – †189211-21).

Arg-814-1632 (2013-02-03 11:55:06)

La poemo kaj la Esperantigo troviĝas en http: // www. poulthorsen. dk/ tosto. htm . La kanto estas kantebla laŭ melodio verkita de Christoph Ernst Friedrich Weyse. Pri tiu vidu la retejon http: // da. wikipedia. org/ wiki/ Weyse .