1/2

Joh.. H: Petersen,  Joh.. H: Petersen,
Lingvo internaci’  Lingvo internacia

tradukita de Manfred Retzlaff

Lingvo internaci’, ĝin laŭdas laŭte ni per vort’ kaj kant’. Komprenon semas vi, lingvo internaci’. Ponton konstruas vi de land’ al land’.

Ho kara lingvo ci! Laŭdas vin laŭte ni Per vort’ kaj kant’. Interkomprenon ci Semas ja inter ni, Ponton konstruas ci De land’ al land’.

Lingvo internaci’, Fidelaj estos ni al vi etern’. Frataron kreas vi lingvo internaci’. Pacemajn pensojn vi homaron lern’.

Ho kara lingvo ci, Estos fidelaj ni, kiel fratar’. Vi ja kunligas nin, Kore ni amas cin. Pacon instruu ci Al la homar’!

Lingvo internaci’, promeson donas ni kun sankta ĵur’. Vojon nin montras vi lingvo internaci’. En korojn metu vi la senton pur’.

Ho kara lingvo ci, Donas promeson ni Kun sankta ĵur’. La vojon iru ni, Kiun elmontras ĝi En korojn metu ci Senton de pur’.

…  …

2/2

Lingvo internaci’, nun venku ĉiam ni venku en mond’. Fortigu kredon vi lingvo internaci’. Donu esperon vi al frata rond’.

Ho kara lingvo, ja Regu eterne la Pac’ en la mond’! Kredu ni ĉiuj ĝin: Venkos ni je la fin’. Donu esperon ci Al frata rond’!

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Joh.. H: Petersen.

Arg-813-1630 (2013-02-03 10:31:11)

La poemo aperis iam en dana Esperanto-periodaĵo. Estas indikite tie, ke ĝi estas kantebla laŭ la germana kanto “Heil dir im Siegerkranz”, kiu estas kantata laŭ la melodio de la angla nacia himno “God save the queen”. La aŭtoro estis dana esperantisto.

Traduko de la Esperanta poemo “Lingvo internaci”’ de Joh.. H: Petersen en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2008-11-17.

MR-472-1 / Arg-813-1631 (2013-02-03 10:37:59)

Mi, Manfred Retzlaff, aliverkis la tekston en 2005-11-15; ĉar mi pensis, ke la adjektivan finaĵon “-a” en la vorto “internacia” oni ne rajtas elizii.

http://www.poezio.net/version?poem-id=813&version-id=1630,1631