1/1

Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,
Auf dem Flusse  Sur la rivero

tradukita de Manfred Retzlaff

Der du so lustig rauschtest, Du heller, wilder Fluß, Wie still bist du geworden, Gibst keinen Scheidegruß.

Tre gaje susurinta River’ sovaĝa vi, Kalmiĝis vi, ne diras Adiaŭ vi al.mi.

Mit harter starrer Rinde Hast du dich überdeckt, Liegst kalt und unbeweglich Im Sande hingestreckt.

Kovrite per malmola, Rigida ŝelo en Sablej’ malvarma kuŝas Vi nun senmove jen.

In deine Decke grab’ ich Mit einem spitzen Stein Den Namen meiner Liebsten Und Stund’ und Tag hinein:

Enskrapas mi la nomon De mia karulin’, La tagon kaj la horon Enskribas mi sur vin:

Den Tag des ersten Grußes, Den Tag, an dem ich ging, Um Nam’ und Zahlen windet Sich ein zerbrochner Ring.

La tagon, kiam ekvidis Kaj adiaŭis mi ŝin, Kaj ĉirkaŭ ambaŭ turnas Rompita ringo sin.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01).

Arg-805-1614 (2013-01-31 21:05:31)

Siehe auch: http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_M% C3% BCller_%28Dichter% 29 .

Traduko de la Germana poemo “Auf dem Flusse” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2007-01-27.

MR-452-2 / Arg-805-1615 (2013-01-31 21:04:03)

Pri la poeto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_M% C3% BCller .

http://www.poezio.net/version?poem-id=805&version-id=1614,1615