1/1

Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,
Sur la rivero  Auf dem Flusse

tradukita de Manfred Retzlaff

Tre gaje susurinta River’ sovaĝa vi, Kalmiĝis vi, ne diras Adiaŭ vi al.mi.

Der du so lustig rauschtest, Du heller, wilder Fluß, Wie still bist du geworden, Gibst keinen Scheidegruß.

Kovrite per malmola, Rigida ŝelo en Sablej’ malvarma kuŝas Vi nun senmove jen.

Mit harter starrer Rinde Hast du dich überdeckt, Liegst kalt und unbeweglich Im Sande hingestreckt.

Enskrapas mi la nomon De mia karulin’, La tagon kaj la horon Enskribas mi sur vin:

In deine Decke grab’ ich Mit einem spitzen Stein Den Namen meiner Liebsten Und Stund’ und Tag hinein:

La tagon, kiam ekvidis Kaj adiaŭis mi ŝin, Kaj ĉirkaŭ ambaŭ turnas Rompita ringo sin.

Den Tag des ersten Grußes, Den Tag, an dem ich ging, Um Nam’ und Zahlen windet Sich ein zerbrochner Ring.

Traduko de la Germana poemo “Auf dem Flusse” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2007-01-27.

MR-452-2 / Arg-805-1615 (2013-01-31 21:04:03)

Pri la poeto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_ M% C3% BCller .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01).

Arg-805-1614 (2013-01-31 21:05:31)

Siehe  auch:  http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_M% C3% BCller_

%28Dichter% 29 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=805&version-id=,1615,1614