1/2

Raymond Schwartz,  Raymond Schwartz,

Pli bone .... (Naiva kanzoneto)

Viel besser ist’s .... (Ein naives Liedchen)

tradukita de Manfred Retzlaff

Pli bone estas teni Birdeton en la man’ Ol dudek birdojn ... vidi Sur supro de platan’!

Viel besser ist’s zu halten Ein Vöglein in der Hand Als zwanzig Stück ... zu sehen Von fern am Waldesrand!

Pli bone estas pagi Kotizon al la grup’ Ol frankojn mil malŝpari Kun diboĉema pup’!

Viel besser ist’s zu zahlen Den Beitrag an den Verein Als viel Geld zu verschwenden Mit ’nem leichten Mägdelein!

Pli bone estas stari En plena veturil’ Ol sidi en malplena Stomak’ de krokodil’!

Viel besser ist’s zu stehen Im Bus mit Leuten viel Als liegen in dem Magen Von einem Krokodil!

Pli bone estas sidi Sur pajlo de karcer’ Ol kuŝi en la ĉerko Du metrojn sub la ter’!

Viel besser ist’s zu sitzen Im Knast für ein’ge Zeit Als in ’nem Sarg zu liegen In alle Ewigkeit!

Pli bone estas kanti Eĉ laŭ malĝusta ton’ Ol senrespekte ... tusi En mezo de salon’!

Viel besser ist’s zu singen Wenn auch mit falschem Ton Als rücksichtslos zu husten In einem feinen Salon!

Pli bone estas pinĉi Knabinon en la krur’ Ol tikli episkopon Ĉirkaŭe de tonsur’!

Viel besser ist’s zu kneifen Ein Mädchen in den Po Als nachts gebissen werden Im Bett von einem Floh!^{2}

Pli bone estas senti Kiseton sur vizaĝ’ Ol senti aŭ ricevi Piedon sur postaĵ’!

Viel besser ist’s zu fühlen Ein Küsschen auf dem Mund Als eine Tritt zu spüren, Das ist nicht so gesund!

…  …

2oder dem Urtext entsprechender:

Als einen Mönch zu kitzeln An der Tonsur, nur so!

2/2

Pli bone estas skribi Insultojn per krajon’ Ol sendi komplimentojn Per kuglo de kanon’!

Viel besser ist Beschimpfung Mit Bleistift auf Papier Als freundliche Begrüßung durch einen Kanonier!

Pli bone estas manĝi Bifstekon kun buter’ Ol nutri sin per amo, Promesoj kaj esper’!

Viel besser ist’s zu essen Ein großes Bratenstück Als leben von der Liebe Und hoffen auf das Glück!

Pli bone estas plugi La kampojn en oaz’ Ol sarki tro obstine En truoj de la naz’!

Viel besser ist’s zu pflügen Den Acker voller Müh’ Als in der Nase bohren Mit aller Energie!

Pli bone estas kapti Dek muŝojn de l’ plafon’ Ol kapti nazkataron Dumnokte sur balkon’!

Viel besser ist’s zu fangen Zehn Fliegen im Salon Als sich ’nen Schnupfen holen Des Nachts auf dem Balkon!

Pli bone estas diri Stultaĵojn, kiel mi, Ol ronki sur fotelo De la akademi’!

Viel besser ist’s zu reden So dummes Zeug wie ich Als bei ’nem Vortrag schnarchen; Denn so was tut man nich!

Pli bone estas fini Ĉi kanton antaŭ fin’ Ol aŭdi la publikon Kriegi: �Fermu ĝin!“ Viel besser ist beenden Dies Lied gleich und jetzt, Als wenn die Leute schreien: “Du hast genug geschwätzt!“

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Raymond Schwartz (∗1894-04-08 – †1973-05-13).

Arg-802-1608 (2013-01-31 16:08:12)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ http: // kabareto. esperanto. cc/ kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Raymond_Schwartz ..

Traduko de la Esperanta poemo “Pli bone .... (Naiva kanzoneto)” de Raymond Schwartz (∗1894-04-08 – †1973-05-

13) en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2005-12.

MR-446-RS-2 / Arg-802-1609 (2013-01-31 16:09:32)

Siehe  auch:  http: // de. wikipedia. org/ wiki/

Raymond_Schwartz . Tiu ĉi poemo estas prenita el la libro �La ĝoja podio“, eldonejo �Dansk Esperanto-Forlag“, represo 1975.