1/3

Raymond Schwartz,

Pli bone .... (Naiva kanzoneto)

Pli bone estas teni Birdeton en la man’ Ol dudek birdojn ... vidi Sur supro de platan’!

Pli bone estas pagi Kotizon al la grup’ Ol frankojn mil malŝpari Kun diboĉema pup’!

Pli bone estas stari En plena veturil’ Ol sidi en malplena Stomak’ de krokodil’!

Pli bone estas sidi Sur pajlo de karcer’ Ol kuŝi en la ĉerko Du metrojn sub la ter’!

Pli bone estas kanti Eĉ laŭ malĝusta ton’ Ol senrespekte ... tusi En mezo de salon’!

…

2/3

Pli bone estas pinĉi Knabinon en la krur’ Ol tikli episkopon Ĉirkaŭe de tonsur’!

Pli bone estas senti Kiseton sur vizaĝ’ Ol senti aŭ ricevi Piedon sur postaĵ’!

Pli bone estas skribi Insultojn per krajon’ Ol sendi komplimentojn Per kuglo de kanon’!

Pli bone estas manĝi Bifstekon kun buter’ Ol nutri sin per amo, Promesoj kaj esper’!

Pli bone estas plugi La kampojn en oaz’ Ol sarki tro obstine En truoj de la naz’!

Pli bone estas kapti Dek muŝojn de l’ plafon’ Ol kapti nazkataron Dumnokte sur balkon’!

…

3/3

Pli bone estas diri Stultaĵojn, kiel mi, Ol ronki sur fotelo De la akademi’!

Pli bone estas fini Ĉi kanton antaŭ fin’ Ol aŭdi la publikon Kriegi: �Fermu ĝin!“

Verkinto de tiu ĉi Esperanta poemo estas Raymond Schwartz (∗1894-04-08 – †1973-05-13).

Arg-802-1608 (2013-01-31 16:08:12)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ http: // kabareto. esperanto. cc/ kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Raymond_Schwartz ..