1/1

N. N. 51,  N. N. 51,  N. N. 51,

Es rauscht dort die Haitabuer Förde Es rauscht die Schlei Susuras jen la Hajtabua fjordo

tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Manfred Retzlaff

Es rauscht dort die Haitabuer Förde, Sie singt ein Lied von den Wikingern, Von Schiffen, die an dieses Ufer gebracht haben Wertvolle Waren aus dem Süden, sogar aus Persien.

Es rauscht die Schlei an Haitabus Gestaden Und singt ein Lied von Gottorfs alter Macht, Von Schiffen, die mit persisch Gut beladen, Mit Elfenbein und rotem Gold als Fracht!

Susuras jen la Hajtabua fjordo, Pri la vikingoj kantas kanton ĝi, Pri ŝipoj alportintaj al ĉi bordo Valorajn varojn el la sud’, eĉ el Persi’!

Es ist eine Glocke zu hören, Klingend durch die Stille. Über dem Wasser ertönt ein Möwenschrei in der Ferne. Schleswig, sei mir gegrüßt!

Des Domes Glocken klingen, Die Fischer hör’ ich singen; Fern überm Wasser tönt der Möwen Schrei – Sei mir gegrüßt, mein Schleswig an der Schlei!

Aŭdiĝas sonorilo

Sonore tra l’ trankvilo.

Surakve fore sonas mevo-kri’ – Ŝlesvigo, salutata estu vi!

Traduko de la Germana poemo “Es rauscht die Schlei” de N. N. 51 en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-791-1775 (2013-05-22 22:40:02)

Wörtliche Rückkübersetzung der Esperanto-Übertragung.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 51.

Arg-791-1584 (2013-01-22 17:19:07)

Mi, Manfred Retrlaff, trovis tiun ĉi poemon en la germana bild-volumo “Schleswig und die Schlei” (Ŝlesvigo kaj la Ŝlesviga fjordo) de Gernot Kühl kaj Hans Teufer, eldonejo Ellert u. Richter, 2001, ISBN3-89234-624-0.

Traduko de la Germana poemo “Es rauscht die Schlei” de N. N. 51 en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2002-05.

MR-390-1 / Arg-791-1585 (2013-05-22 20:02:27)

http://www.poezio.net/version?poem-id=791&version-id=1775,1584,1585