1/1

N. N. 51,  N. N. 51,  N. N. 51,

Es rauscht die Schlei Susuras jen la Hajtabua fjordo Es rauscht dort die Haitabuer Förde

tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de Manfred Retzlaff

Es rauscht die Schlei an Haita-

bus Gestaden Und singt ein Lied von Got-

torfs alter Macht, Von Schiffen, die mit persisch

Gut beladen, Mit Elfenbein und rotem Gold

als Fracht!

Susuras jen la Hajtabua

fjordo, Pri la vikingoj kantas

kanton ĝi, Pri ŝipoj alportintaj al ĉi

bordo Valorajn varojn el la sud’,

eĉ el Persi’!

Es rauscht dort die Haitabuer Förde, Sie singt ein Lied von den Wikin-

gern, Von Schiffen, die an dieses Ufer ge-

bracht haben Wertvolle Waren aus dem Süden, so-

gar aus Persien.

Des Domes Glocken klingen, Die Fischer hör’ ich singen; Fern überm Wasser tönt der

Möwen Schrei – Sei mir gegrüßt, mein Schles-

wig an der Schlei!

Aŭdiĝas sonorilo Sonore tra l’ trankvilo. Surakve fore sonas mevo-

kri’ – Ŝlesvigo, salutata estu vi!

Es ist eine Glocke zu hören, Klingend durch die Stille. Über dem Wasser ertönt ein Möwenschrei in der Ferne.

Schleswig, sei mir gegrüßt!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 51.

Arg-791-1584 (2013-01-22 17:19:07)

Mi, Manfred Retrlaff, trovis tiun ĉi poemon en la germana bild-volumo “Schleswig und die Schlei” (Ŝlesvigo kaj la Ŝlesviga fjordo) de Gernot Kühl kaj Hans Teufer, eldonejo Ellert u. Richter, 2001, ISBN3-89234-624-0.

Traduko de la Germana poemo “Es rauscht die Schlei” de N. N. 51 en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2002-05.

MR-390-1 / Arg-791-1585 (2013-05-22 20:02:27)

Traduko de la Germana poemo “Es rauscht die Schlei” de N. N. 51 en la Germanan de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-791-1775 (2013-05-22 22:40:02)

Wörtliche Rückkübersetzung der Esperanto-Übertragung.

http://www.poezio.net/version?poem-id=791&version-id=1584,1585,1775