1/2

Theodor Storm,  Theodor Storm,
Profundaj ombroj, 3  Tiefe Schatten, 3

tradukita de Manfred Retzlaff

Post la morto de lia unua edzino Konstanco ekkaptis la poeton teruro antaŭ �tiu eterna dezerta estonteco“, vidalvide de ammalplena, senfeliĉa ekzistado, pri kiu neniu kredo je rekuniĝo en la transo povas konsoli. Lapide kaj dure, ne uzante la de li alitempe preferatan kantformon, la poeto parolas pri tiu nova sperto:

Nach dem Tod seiner ersten Ehefrau Constanze ergriff den Dichter der �Schauder vor dieser ewig öden Zukunft“ angesichts eines liebeleeren, glücklosen Daseins, dem kein Glauben an eine Wiedervereinigung im Jenseits Trost geben konnte. Lapidar und hart, ohne die sonst von ihm bevorzugte Liedform zu benutzen, spricht er von dieser neuen Erfahrung:

Samkiel jena fatamorgano de la dezerto Petolas antaŭ mi La penso pri senmorteco; Kaj en la pala nebulo de l’ malproksimo Ĝi trompe montras al mi vian bildon.

Gleich jenem Luftgespenst der Wüste Gaukelt vor mir Der Unsterblichkeitsgedanke; Und in den bleichen Nebel der Ferne Täuscht er dein Bild.

Ege doloriga spiro de sopiro, Sveniga espero min kaptas; Sed mi levas min pene; Al vi, al vi; Ĉiu tago estas paŝo al vi.

Markverzehrender Hauch der Sehnsucht, Betäubende Hoffnung befällt mich; Aber ich raffe mich auf, Dir nach, dir nach; Jeder Tag, jeder Schritt ist zu dir.

Sed, rigora lumo eniĝas; Kaj antaŭ mi ĝi etendiĝas, Dezerte, plena da teruro kaj soleco; Tie, fore, mi antaŭsentas la abismon; En ĝi la nenio. – Doch, unerbittliches Licht dringt ein; Und vor mir dehnt es sich, Öde, voll Entsetzen der Einsamkeit; Dort in der Ferne ahn ich den Abgrund; Darin das Nichts. -

Sed pluen kaj pluen Trenas mi min De tago al tag’, De monat’ al monat’, De jaro al jar’; Aber weiter und weiter Schlepp ich mich fort; Von Tag zu Tag, Von Mond zu Mond, Von Jahr zu Jahr;

Ĝis mi finfine Elĉerpita je l’ vivo kaj sen espero Falos suben ĉevoje Kaj la malnova eterna nokto kovros min kompate, Kune kun ĉiuj revoj kaj sopiroj.

Bis daß ich endlich,

Erschöpft an Leben und Hoffnung, Werd hinstürzen am Weg Und die alte ewige Nacht Mich begräbt barmherzig, Samt allen Träumen der Sehnsucht.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Tiefe Schatten, 3” de Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2002-04-14.

MR-385-1 / Arg-790-1583 (2013-01-22 16:33:44)

Esperantigis: Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff) en 2002-04-13/14 laŭ la origina, germanalingva teksto,kiu aperis en la libro �Theodor Storm“ de Regina Fasold, el la serio Bild-Biographie, eldonita de la eldonejo VEB Bibliographisches Institut Leipzig, en 1990, ISBN 3-323-00196-6. El tiu libro estas prenita ankaŭ la supra klariga teksto.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Storm (Teodoro Stormo, ∗1817-09-14 – †1888-07-04).

Arg-790-1582 (2013-01-22 16:31:42)

Das Gedicht ist abgedruckt in dem Buch �Theodor Storm“ von Regina Fasold, aus der Serie �Bild-Biographie“, herausgegeben vom Verlag VEB Bibliographisches Institut Leipzig, in 1990, ISBN 3-323-00196-6. Aus diesem Buch ist auch der obige erklärende Text entnommen.

http://www.poezio.net/version?poem-id=790&version-id=1583,1582