1/2

Alfred Knapp,  Alfred Knapp,
Rentnerträume  Pensiulaj revoj

tradukita de Manfred Retzlaff

Als reifer Mensch man davon träumte, daß man das, was man noch versäumte, als Rentner doch nachholen kann und endlich sein ein Bildungsmann.

Revis en maturaj jaroj ni pri la farotaj faroj: Pensiuliĝinte ni faros fine tion ĉi.

Man möchte machen eine Kur in hochgeistiger Literatur - eindringen in die Philosophie, die man bisher kapiert noch nie - Legos ni la poezion, studos la filozofion, lernos plurajn lingvon krome, kiam restos ni endome.

Dabei noch lernen fremde Sprachen.- Es nicht zu schaffen wär´ zum Lachen! Doch leider werden wir gemächlich, nebst Glieder auch das Hirn gebrechlich:

Fariĝinte pensiuloj iĝas ni malagemuloj. Bedaŭrinde malfortiĝas ni, la cerbo kadukiĝas.

Ins Alter schlurfen wir hinein und lassen Krummes gerade sein. Das früh´ re Träumen war vergebens... So ist der Lauf des Rentnerlebens.

Iĝas ni nun maljunuloj, eble ankaŭ plisaĝuloj. Vanis ja revado nia. Pensiuliĝo estas tia.^{2}

…  …

2aŭ eble: Tia estas viv’ pensia.

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Alfred Knapp (∗1933-03-18). Arg-789-1580 (2013-01-22 09:57:43)

Traduko de la Germana poemo “Rentnerträume” de Alfred Knapp (∗1933-03-18) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2002. MR-377-1 / Arg-789-1581 (2013-01-22 11:09:06) Alfred Knapp estis redaktisto de la GEA-organo “Esperanto aktuell”, de 1999 ĝis ?. Li loĝis en Bad Berka, Turingio, Germanio.

http://www.poezio.net/version?poem-id=789&version-id=,1580,1581