1/2

Ricarda Huch,  Ricarda Huch,
Amo  Liebe

tradukita de Manfred Retzlaff

La nokto venas kun pratempa sci’, Solviĝas la kirasoj kaj ligaĵoj, Ŝanĝiĝas ĉiuj formoj kaj vestaĵoj, Egale kovras la kverelon ĝi.

Uralter Worte kundig kommt die Nacht; Sie löst den Dingen Rüstung ab und Bande, Sie wechselt die Gestalten und Gewande Und hüllt den Streit in gleiche braune Tracht.

Moviĝas tiu ŝtonmontaro ĉi, Inundas ĉion kiel marŝvelaĵoj, Alrampas apetence la krutaĵoj Kaj trinkas pompon de la galakci’.

Da rührt das steinerne Gebirg sich sacht Und schwillt wie Meer hinüber in die Lande. Der Abgrund kriecht verlangend bis zum Rande Und trinkt der Sterne hingebeugte Pracht.

Mi tenas vin de vi ĉirkaŭigite, Migrantoj lacaj post la hejmenir’, Mi sentas vin ensange, karnigite.

Ich halte dich und bin von dir umschlossen, Erschöpfte Wandrer wiederum zu Haus; So fühl’ ich dich in Fleisch und Blut gegossen,

De via korp’ vestita estas mia. Ripozas la animo post sopir’, Ne diferencas mia viv’ kaj via.^{2} Von deinem Leib und Leben meins umkleidet. Die Seele ruht von langer Sehnsucht aus, Die eins vom andern nicht mehr unterscheidet.

…  …

2aŭ: Ne diferencss mia viv’ de via.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Liebe” de Ricarda Huch (∗1864-07.18 – †1947-11-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1997-03-22.

MR-303-3 / Arg-784-1570 (2013-01-20 19:03:34)

Pri la poetino vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ricarda_Huch . Vidu ankaŭ: http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ricarda_Huch .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ricarda Huch (∗1864-07.18 – †1947-11-17).

Arg-784-1569 (2013-01-20 19:10:18)

Siehe auch: http: // www. dhm. de/ lemo/ html/ biografien/ HuchRicarda/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=784&version-id=,1570,1569