1/1

Johann Wilhelm Ludwig Gleim,  Johann Wilhelm Ludwig Gleim,
An den Mond  Al la luno

tradukita de Manfred Retzlaff

Dein stilles Silberlicht Erquickt mir mein Gesicht. O Mond, Gedankenfreund. Ich sehe dich von weiten Und winke dich zu mir, Und bin nicht weit von dir. Und denk an schönre Zeiten!

Lum’ via de arĝent’ Lumanta en silent’, Ho luno, pens-amik’, Freŝigas min anime, Dum mi rigardas vin, Kaj vi alvidas min, Starantan malproksime.

Wer einst, du lieber Mond, In diesem Hüttchen wohnt, Und sieht dein Silberlicht, Dem magst du keine Falten Auf ssiner Stirne sehn, Magst still vorübergehn Und ihn für glücklich halten.

Ho kiu, kara lun’, Ekoloĝos post la nun’, Kaj rigardante vin En tiu ĉi dometo, Li loĝu en trankvil’ En la arĝenta bril’ Kaj vivu en kvieto.

Dass ich’s nicht bin, sag’ ich Nur dir und tröste mich, - O Mond, Gedankenfreund, - Dass stille Nächte kommen! Dir nur vertrau’ ich’s, dir. Schon manche Nacht hat mir Des Tages Gram genommen.

Ke mi ja tiu ĉi Ne estas, diras mi Al vi, ho pens-amik’! - Deziras mi trankvilon! Konfidas mi al vi, Ke konsoliĝas mi Vidante vian brilon.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wilhelm Ludwig Gleim (∗1719-04-02 – †1803-02-18).

Arg-783-1567 (2013-01-20 13:22:24)

Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Johann_Wilhelm_Ludwig_ Gleim .

Traduko de la Germana poemo “An den Mond” de Johann Wilhelm Ludwig Gleim (∗1719-04-02 – †1803-02-18) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1997.

MR-302-1 / Arg-783-1568 (2013-01-20 14:49:08)

http://www.poezio.net/version?poem-id=783&version-id=1567,1568