1/1

Rudolf Alexander Schröder,

Al la dianto

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ho dianto, rozfratin’, vi stel-cirklo ronda, vere firme kaj eĉ pli fiere vi ja scias fermi vin.

Vian koron montras vi; sed du flamoj ruliĝantaj, konvulsie langumantaj arde brulas super ĝi.

Spic-odoron, fajron vi portas kvazaŭ el-infere, tamen ŝvebas en-aere^{2} kiel flirta papili’.

Floras, kara amikin’, ĉiam ĉe l’ fenestro bele, akompanas vi fidele tra la tuta jaro min.

Traduko de la Germana poemo “An die Nelke” de Rudolf Alexander Schröder (∗1878-01-26 – †1962-08-22) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-781-1565 (2013-01-19 13:52:21)

2aŭ: tamen ŝvebas vi leĝere kiel bela papili’.

http://www.poezio.net/version?poem-id=781&version-id=1565