1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Der Seufzer  La suspiro

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ein Seufzer lief Schlittschuh auf nächtlichem Eis und träumte von Liebe und Freude. Es war an dem Stadtwall und schneeweiß glänzten die Stadtwallgebäude.

Suspiro glitkuris sur nokta glaci’ kaj sonĝis pri amo kaj ĝojo. Kaj brilis neĝblanke, dum glitis ĝi, la domoj jen apud la vojo.

Der Seufzer dacht an ein Maidelein und blieb erglühend stehen. Da schmolz die Eisbahn unter ihm ein – und er sank – und ward nimmer gesehen.

Sed kiam ĝi pensis pri kara knabin’, ekardis kaj sinkis ĝi tiam - tra l’ fandiĝanta glacio – kaj ĝin ^{2} neniu ekvidis plu iam.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

MR-173-1a / Arg-77-150 (2003-11-03 09:46:42)

Traduko de la Germana poemo “Der Seufzer” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1985-02.

Arg-77-151 (2004-01-28 19:06:09)

http://www.poezio.net/version?poem-id=77&version-id=150,151

2aŭ: tra la fandiĝanta glacio - kaj ĝin