1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
La suspiro  Der Seufzer

tradukita de Manfredo Ratislavo

Suspiro glitkuris sur nokta glaci’ kaj sonĝis pri amo kaj ĝojo. Kaj brilis neĝblanke, dum glitis ĝi, la domoj jen apud la vojo.

Ein Seufzer lief Schlittschuh auf nächtlichem Eis und träumte von Liebe und Freude. Es war an dem Stadtwall und schneeweiß glänzten die Stadtwallgebäude.

Sed kiam ĝi pensis pri kara knabin’, ekardis kaj sinkis ĝi tiam - tra l’ fandiĝanta glacio – kaj ĝin ^{2} neniu ekvidis plu iam.

Der Seufzer dacht an ein Maidelein

und blieb erglühend stehen.

Da schmolz die Eisbahn unter ihm ein – und er sank – und ward nimmer gesehen.

Traduko de la Germana poemo “Der Seufzer” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1985-02.

Arg-77-151 (2004-01-28 19:06:09)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

MR-173-1a / Arg-77-150 (2003-11-03 09:46:42)

http://www.poezio.net/version?poem-id=77&version-id=,151,150

2aŭ: tra la fandiĝanta glacio - kaj ĝin