1/2

Heinrich Geurtz,  Heinrich Geurtz,
Karneval  Karnavalo

tradukita de Manfred Retzlaff

Argiope-informo: La aspekto de tiu ĉi versio estas barita. Supozeble la aŭtoro decidis tion.

La pastro pensis longe pri la Dia vort’ kaj kiel li chi tiun komprenigu al la homoj - malgrau karnaval’.

Nuntempe sidas multaj en preghejo lia mute jen, kaj rigardante tiujn chi pri l’ senutil’ konscias li

de kelka lia predikad’, ke karnavala parolad’ efikas ofte multe pli. Pro tio rimpredikas li

pri chiam validanta tem’, ne nur en karnavalo mem, pri tiu psalmoverso chi: “Mi ghojas nur pri mia Di’.”

Char mankas ja al homoj ni tre ofte ghojo, ni des pli nur zorgu, ke al chiu sur la tero restu la humur’.

La homoj ofte estas ja tre amarsentaj kaj sen la^{2} humuro, kiu estas rar’, precipe che la kristanar’.

Kaj kvnkam karnavalo chi infaono de la eklezi’ ja estas, kiel scias vi; sed longe jam forkuris ghi.

Se nun, dum la tritaga fest’ amuzas sin de l’ mondo rest’, trankvilighante pensas mi: “Mi ghojas nur pri mia Di’.”

…  …

2au:

amaranimaj kaj sen la

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Geurtz.

Arg-776-1555 (2013-01-18 12:06:14)

Tiu ĉi poemo aperis en 1997 en la gazeto “Kirche und Leben”, la organo de la eklezia katolika episkopejo de Monastero (Münster/Westfalen, Germanio), en la numero 6-1997. La adreso de pastro Heinrich Geurtz estas: Gocher Straße 56, 47589 Uedem, Germanio.

Traduko de la Germana poemo “Karneval” de Heinrich Geurtz en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1997-02.

MR-294-1 / Arg-776-1556 (2013-01-18 11:07:54)

http://www.poezio.net/version?poem-id=776&version-id=1555,1556