1/1

Rainer Maria Rilke,  Rainer Maria Rilke,
Herbst  Aŭtuno

tradukita de Cezar

Die Blätter fallen, fallen wie von weit, als welkten in den Himmeln ferne Gärten; sie fallen mit verneinender Gebärde. Und in den Nächten fällt die schwere Erde aus allen Sternen in die Einsamkeit.

Folioj falas iel el la for’, jen kvazaŭ velkus en ĉiel’ ĝardenoj. Faladas ili kun neanta gesto. Kaj nokte sinkas peza ter’ sen resto el ĉiuj steloj al solec’ en hor’.

Wir alle fallen. Diese Hand da fällt. Und sieh dir andre an: es ist in allen. Und doch ist Einer, welcher dieses Fallen unendlich sanft in seinen Händen hält.

Ni ĉiuj falas. Jen ĉi man’ dum fal’. Aliajn vidu, samas ja ĉe ĉiu. Kaj tamen estas iu, tenas tiu tenere ĉion softe dum la fal’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29).

Arg-773-1549 (2013-01-16 22:31:11)

Traduko de la Germana poemo “Herbst” de Rainer Maria Rilke (Rajnero Mario Rilko, ∗1875-12-04 – †1926-12-29) en Esperanton de Cezar (civila nomo: Hans-Georg Kaiser, ∗1954-05-21).

Arg-773-2256 (2015-01-22 12:16:31)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. ipernity. com/ blog/ cezar/ 605953 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=773&version-id=,1549,2256