1/1

Gerda Illerhues,  Gerda Illerhues,
Majo  Mai

tradukita de Manfred Retzlaff

Mi vidas la sunon sur bruna kampter’, ensorĉas la mondon la bril’ de l’ aer.

Ich sehe die Sonne auf erdbraunem Feld, ein endloses Glitzern verzaubert die Welt.

Mi aŭdas la birdojn en la foliar’, arĝente sonadas ilia kantar’.

Ich höre die Vögel im laubgrünen Baum, ihr silbernes Zwitschern durchziehet den Raum.

La florojn enmane eksentas mi, la glaso de l’ vivo, plenplenas ĝi.

Ich fühle die Blumen in meiner Hand, das Glas des Lebens^{4} ist gefüllt bis zum Rand.

Gustumas mi dolĉan ĉarmecon nun kaj mi pensas veplene:^{5} Ja pasos la Maj’.

Ich schmecke den süßen, den lieblichen Mai und denke voll Wehmut:^{6} Bald ist er vorbei.

Traduko de la Germana poemo “Mai” de Gerda Illerhues (∗1930) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2001-05-13.

MR-350-3 / Arg-770-1544 (2013-01-16 10:06:12)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Gerda Illerhues (∗1930).

Arg-770-1543 (2013-01-16 10:57:08)

Tiu ĉi poemo aperis en la revuo “Landwirtschaftlichen Wochenblatt für Westfalen-Lipe”, n-ro 18/2001 de l’ 04.05.2001. La adreso de s-ino Gerda Illerhues estis: Lehmbergstr. 50, D-46282 Dorsten, Germanio, Tel. 0049- (0)2362-22762.

http://www.poezio.net/version?poem-id=770&version-id=1544,1543

4 oder:

der Becher des Lebens (Manfred Retzlaff)

5aŭ:

mi pensas malĝoje:

6Auf Anraten von Herrn Alfred Knapp habe ich, Manfred Retzlaff, das ursprünglich von Frau Illerhues verwendete Wort “Grauen” in “Wehmut” abgeändert.