1/2

Gerda Illerhues,  Gerda Illerhues,
Mai  Majo

tradukita de Manfred Retzlaff

Ich sehe die Sonne auf erdbraunem Feld, ein endloses Glitzern verzaubert die Welt.

Mi vidas la sunon sur bruna kampter’, ensorĉas la mondon la bril’ de l’ aer.

Ich höre die Vögel im laubgrünen Baum, ihr silbernes Zwitschern durchziehet den Raum.

Mi aŭdas la birdojn en la foliar’, arĝente sonadas ilia kantar’.

Ich fühle die Blumen in meiner Hand, das Glas des Lebens^{4} ist gefüllt bis zum Rand.

La florojn enmane eksentas mi, la glaso de l’ vivo, plenplenas ĝi.

Ich schmecke den süßen, den lieblichen Mai und denke voll Wehmut:^{5} Bald ist er vorbei.

Gustumas mi dolĉan ĉarmecon nun kaj mi pensas veplene:^{6} Ja pasos la Maj’.

…  …

4

oder: der Becher des Lebens (Manfred Retzlaff)

5Auf Anraten von Herrn Alfred Knapp habe ich, Manfred Retzlaff, das ursprünglich von Frau Illerhues verwendete Wort “Grauen” in “Wehmut” abgeändert. 6aŭ:

mi pensas malĝoje:

2/2

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Gerda Illerhues (∗1930). Arg-770-1543 (2013-01-16 10:57:08) Tiu ĉi poemo aperis en la revuo “Landwirtschaftlichen Wochenblatt für Westfalen-Lipe”, nro 18/2001 de l’ 04.05.2001. La adreso de s-ino Gerda Illerhues estis: Lehmbergstr. 50, D-46282 Dorsten, Germanio, Tel. 0049-(0)2362-22762.

Traduko de la Germana poemo “Mai” de Gerda Illerhues (∗1930) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 2001-05-13. MR-350-3 / Arg-770-1544 (2013-01-16 10:06:12)

http://www.poezio.net/version?poem-id=770&version-id=,1543,1544