1/2

Theodor Körner,  Theodor Körner,
Am-ebrio  Liebesrausch

tradukita de Manfred Retzlaff

Al vi, knabino, vibretante Albatas nur la kor’ en mi, En am’, fidele vin celante, Mi strebas nur al vi.

Dir, Mädchen, schlägt mit leisem Beben Mein Herz voll Treu’ und Liebe zu. In dir, in dir versinkt mein Streben; Mein schönstes Ziel bist du.

Nur via nom’ kun sankta sono Ja pleniginta estas min; En bril’ de belo kaj de bono Mi ĉiam vidas vin.

Dein Name nur in heil’gen Tönen Hat meine kühne Brust gefüllt; Im Glanz des Guten und des Schönen Strahlt mir dein hohes Bild.

La am’ el ĝermo delikata Elkreskis kaj ne velkas ĝi, En miaj sonĝoj, amegata Knabino, vivas vi.

Die Liebe sproßt aus zarten Keimen, Und ihre Blüten welken nie. Du, Mädchen, lebst in meinen Träumen Mit süßer Harmonie.

La kordojn batas mi, fluadas Entuziasmo super min; La kantoj, kiujn mi kantadas, Tutsole nomas vin.

Begeistrung rauscht auf mich hernieder; Kühn greif’ ich in die Saiten ein, Und alle meine schönsten Lieder, Sie nennen dich allein.

Mi sentas, se vi min rigardas En paradizo kvazaŭ min. Ĉielo mia tiam ardas Ĉe via dolĉa sin’.^{2} Mein Himmel glüht in deinen Blicken, An deiner Brust mein Paradies. Ach! alle Reize, die dich schmücken, Sie sind so hold, so süß.

Por ĝojo kaj pro am-doloro Sopiro sola nur en mi, Nur unu pens’ en mia koro: Aĥ, estu mi ĉe vi!

Es wogt die Brust in Freud’ und Schmerzen; Nur eine Sehnsucht lebt in mir, Nur ein Gedanke hier im Herzen: Der ew’ge Drang nach dir. Sie nennen dich allein.

…  …

2aŭ:

Je vi amplene mi rigardas, En paradiz’ mi sentas min, Ĉielo mia rave ardas Ĉe via dolĉa sin’.

2/2

Traduko de la Germana poemo “ Liebesrausch” de Theodor Körner en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-06-20.

MR-155-1 / Arg-764-1535 (2013-01-06 22:56:18)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Theodor Körner.

Arg-764-1534 (2013-01-07 09:58:55)

La poemo troviĝas en http: // gedichte. xbib. de/ K% F6rner_gedicht_Knospen+ -+ Liebesrausch. htm . Pri la poeto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Theodor_K% C3% B6rner_%28Schriftsteller% 29 respektive http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Theodor_K% C3% B6rner .

http://www.poezio.net/version?poem-id=764&version-id=1535,1534