1/1

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Das Veilchen  La violo

tradukita de Manfred Retzlaff

Ein Veilchen auf der Wiese stand Gebückt in sich und unbekandt, Es war ein herzigs Veilchen. Da kam eine iunge Schäferin Mit leichtem Schritt und munterm Sinn, Daher! Daher! Die Wiese her und sang.

Violo staris sur herbej’ Klinite, en kaŝita ej’; Ĝi estis ĉarma floro. Jen venis juna paŝtistin’, Leĝere, ne ĝenante sin, Kaj jen, kaj jen Kantante paŝis ŝi.

Ach denkt, das Veilchen wär ich nur, Die schönste Blume der Natur, Ach! nur ein kleines Weilchen. Bis mich das Liebchen abgepflückt, Und an dem Busen matt gedrückt, Ach nur! Ach nur! Ein Viertelstündchen lang.

Aĥ, pensis ĝi, se estus mi Plej bela floro ĉie ĉi, Aĥ, nur dum momenteto! Ĝis plukos min la amatin’ Kaj premos min al sia sin’! Aĥ nur, aĥ nur, Kvaron-horeton nur!

Ach aber, ach! das Mädchen kam, Und nicht in Acht das Veilchen nahm, Ertrat das arme Veilchen. Und sank und starb und freut sich noch, Und sterb ich denn, so sterb ich doch Durch sie! durch sie Zu ihren Füßen doch!

Sed venis tiam la knabin’ Kaj tute ne atentis ĝin, Distretis la violon. Ĝi mortis kaj eĉ ĝojis ĝi: Mortante tamen estss mi Per ŝi, per ŝi Sub ŝi mortanta nun.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-760-1526 (2013-01-05 11:11:43)

Vidu ankaŭ: http: // de. wikisource. org/ wiki/ Das_ Veilchen .

Traduko de la Germana poemo “Das Veilchen” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983-10-12.

MR-101-2 / Arg-760-1528 (2013-01-05 11:13:48)

http://www.poezio.net/version?poem-id=760&version-id=,1526,1528