1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
La du radikoj  La du radikoj
translated by Richard Schulz  translated by Manfredo Ratislavo

Najbara kaj abiradika paro konversacias en arbaro. La pintoj supre multon ja susuras. Ĉi-sube la radikoj nur murmuras. Sciur’ maljuna sidas en proksimo, kulturas sian pacon en animo. L’unua diras: knig’, la dua: knago. Sufiĉas tio ĉi por unu tago.

Du dikaj radikoj de abi’ en la arbaro inter si parolas pri l’ arbopinta susur’, dum sidas ĉe ili maljuna sciur’ trikanta ŝtrumpojn por tiuj du, ke ili ne frostu dumvintre plu. “Knig”, diras l’unua, l’alia “knag”. Sufiĉas tio por unu tag’.

Translation of the German poem “Die zwei Wurzeln” by Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) into Esperanto by Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) on 1980.

Arg-75-984 (2013-02-26 15:12:28)

Mi, Manfred Retzlaff, publikigas tiun ĉi tradukon de la poemo kun permeso de s-ano Hermano Bermano (Hermann Behrmann, Schevenstr. 12 B, D-01326 Dresden, Germanujo). Mi trovis la tradukon en la libro “Pendumilaj Lidoj laŭ Kristiano Morgenŝterno”, eldonejo Bleicher, 1980, ISBN 3-88350-501-3. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Translation of the German poem “Die zwei Wurzeln” by Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) into Esperanto by Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) on 1985-03.

Arg-75-147 (2003-11-02 08:56:05)

http://www.poezio.net/version?poem-id=75&version-id=984,147