1/1

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
Die zwei Wurzeln  La du radikoj

tradukita de Richard Schulz

Zwei Tannenwurzeln groß und alt unterhalten sich im Wald. Was droben in den Wipfeln rauscht, das wird hier unten ausgetauscht. Ein altes Eichhorn sitzt dabei und strickt wohl Strümpfe für die zwei. Die eine sagt: knig. Die andre sagt: knag. Das ist genug für einen Tag.

Najbara kaj abiradika paro konversacias en arbaro. La pintoj supre multon ja susuras. Ĉi-sube la radikoj nur murmuras. Sciur’ maljuna sidas en proksimo, kulturas sian pacon en animo. L’unua diras: knig’, la dua: knago. Sufiĉas tio ĉi por unu tago.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

MR-174-2a / Arg-75-146 (2003-11-02 08:53:58)

Traduko de la Germana poemo “Die zwei Wurzeln” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1980.

Arg-75-984 (2013-02-26 15:12:28)

Mi, Manfred Retzlaff, publikigas tiun ĉi tradukon de la poemo kun permeso de s-ano Hermano Bermano (Hermann Behrmann, Schevenstr. 12 B, D-01326 Dresden, Germanujo). Mi trovis la tradukon en la libro “Pendumilaj Lidoj laŭ Kristiano Morgenŝterno”, eldonejo Bleicher, 1980, ISBN 3-88350-501-3. Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=75&version-id=146,984