1/1

Andreas Gryphius,  Andreas Gryphius,
Kontemplo de l’ tempo  Betrachtung der Zeit

tradukita de Manfred Retzlaff

La jaroj estas miaj ne, de l’ temp’ de mi prenitaj; la jaroj estas miaj ne, por mi antaŭviditaj.

Mein sind die Jahre nicht, Die mir die Zeit genommen; Mein sind die Jahre nicht, Die etwa möchten kommen;

La nuno estas mia! Nur ĝin atentu mi! Kaj tiam estas mia de l’ tempo la Kreinto -Di’.

Der Augenblick ist mein, Und nehm ich den in acht So ist der mein, Der Jahr und Ewigkeit gemacht.

Traduko de la Germana poemo “Betrachtung der Zeit” de Andreas Gryphius (civila nomo: Andreas Greif, ∗1616-10-02 – †1664-07.16) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-06.

MR-069-2d / Arg-742-1498 (2012-12-30 17:50:59)

Pri la aŭtoro vidu la vikipediejojn http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Andreas_Gryphius kaj http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Andreas_ Gryphius .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Andreas Gryphius (civila nomo: Andreas Greif, ∗1616-10-02 – †1664-07.16).

Arg-742-1497 (2012-12-30 17:41:55)

Siehe auch: http: // gutenberg. spiegel. de/ buch/ 2204/ 5 , http: // www. sternenfall. de/ Gryphius--Betrachtung_der_Zeit. html und http: // www. gedichte-fuer-alle-faelle. de/ allegedichte/ gedicht_1609. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=742&version-id=,1498,1497