1/1

Czesław Miłosz,  Czesław Miłosz,
Vi forta nokt’  Ty silna noc

tradukita de Manfred Retzlaff

Vi forta nokt’, al vi ja etendiĝas nek ombro nek nubar’ nek incendi’; vi lumas, kvazaŭ hela tago iĝas. Dormante vian voĉon aŭdas mi.

Ty silna noc. Do ciebie nie dosięga

ni płomień ust, ni chmur przejrzystych cień. Słyszętwój głos po ciemnych snu okręgach i świecisz tak, jakby nadchodził dzień.

Vi estas nokt’; en am’ kun vi kuŝante estontajn bataladojn vidis mi. La plebo ne rimarkas ĝin dormante. Eksonas vitreriĝa melodi’.

Ty jesteś noc. W miłości le żąc z tobą odgadłem los i bojów przyszłych zło. Ominie plebs, a sława przejdzie obok i pryśnie muzyka jak butem tknięte szkło.

Potencaj malamikoj estas ĉie. Amata, vi fidelas al la ter’. La vento pelas nigran branĉon ie, el obskurejo blovas la aer’.

Wrogowie mocno są, a ziemia nazbyt wąska i ty, kochana, jesteś wierna jej. U ziemskich wód czarnego bzu gałązka, wiatrem przygnana z niewiadomych kniej.

En viaj molaj manoj, vi Mortiga boneco ega estas kaj saĝec’. Ekbrilas iu lumo pliheliga, ne disvolviĝis jam de l’ lun’ plenec’.

Ogromna mądrość, dobroć niekobieca

jest w twoich kruchych rękach, o Śmiertelna. I blask poznania na czole prześwieca: stulony księżyc, nirozwita pełnia.

Traduko de la Pola poemo “Ty silna noc” de Czesław Miłosz (∗1911-06-30 – †2004-08-

14) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1903-06-14.

MR-064-1 / Arg-739-1493 (2012-12-30 11:59:37)

Pri la poeto vidu la vipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Czes% C5% 82aw_Mi% C5% 82osz .

Verkinto de tiu ĉi Pola poemo estas Czesław Miłosz (∗1911-06-30 – †2004-08-14).

Arg-739-1492 (2012-12-30 12:04:22)

Vidu ankau: http: // agataaa13. blog. pl/ 2004/ 09/ 09 w-nocy-mam-moc-najpiekniejszej-krolewny/ #comments .

http://www.poezio.net/version?poem-id=739&version-id=1493,1492