1/2

Wilhelm Hey,  Wilhelm Hey,
Ĉu vi scias la kiomon  Weißt du wieviel Sternlein stehen

tradukita de Manfred Retzlaff

Ĉu vi scias la kiomon de la steloj super ni? Ĉiu havas sian nomon, ilin konas nia Di’. La Sinjoro, kiu tronas super ĉio, ilin konas; |:kaj la nombron scias Li.:| 1. Weißt du, wieviel Sternlein stehen an dem blauen Himmelzelt? Weißt du, wieviel Wolken gehen weithin über alle Welt? Gott der Herr hat sie gezählet, dass ihm auch nicht eines fehlet |:an der ganzen großen Zahl.:|

Birdoj flugas tra l’ aero, ĉu vi scias, kiom da? Bestoj vivas sur la tero, estas ege multaj ja. Dio ĉiujn ekvivigis, la estaĵojn Li estigis. |:Ĉiuj bestoj laŭdu Lin.:| 2. Weißt du, wieviel Mücklein spielen in der heißen Sonnenglut, wieviel Fischlein auch sich kühlen in der hellen Wasserflut? Gott der Herr rief sie mit Namen, dass sie all ins Leben kamen, |:dass sie nun so fröhlich sind.:|

Multaj estas la infanoj, ĉu vi scias kiom da? Ĉiuj estas en la manoj de la kara Dio ja. Li ja scias la kiomon, kaj Li konas ĉies nomon, |:amis ĉiun, ankaŭ vin.:| 3. Weißt du, wieviel Kinder frühe stehn aus ihrem Bettlein auf, dass sie ohne Sorg und Mühe fröhlich sind am Tageslauf? Gott im Himmel hat an allen seine Lust, sein Wohlgefallen, |:kennt auch dich und hat dich lieb.:|

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Weißt du wieviel Sternlein stehen” de Wilhelm Hey (∗1789-03-26 – †1854-05-19) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983.

MR-057 / Arg-737-1488 (2012-12-28 23:20:57)

La melodio estas aŭdebla en http: // ingeb. org/ Lieder/ WeisstDu. html . Tie troviĝas ankaŭ angligo de la kanto-teksto.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Hey (∗1789-03-26 – †1854-05-19).

Arg-737-1487 (2012-12-29 10:13:03)

Pri la verkinto vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wilhelm_Hey_ %28Dichter% 29 . La kanto troviĝas ankaŭ en la protestanta germana kantlibro (n-ro 501).

http://www.poezio.net/version?poem-id=737&version-id=,1488,1487