1/1

Paul Gerhardt,  Paul Gerhardt,
Wach auf, mein Herz und singe  Vekiĝu, mia koro

tradukita de Manfred Retzlaff

Wach auf, mein Herz, und singe dem Schöpfer aller Dinge, dem Geber aller Güter, dem frommen Menschenhüter.

Vekiĝu, mia koro Kaj kantu en adoro Al via kara Dio, Per kiu iĝis ĉio.

Heut, als die dunklen Schatten mich ganz umgeben hatten, hat Satan mich begehret; Gott aber hat’s verwehret.

Ĉirkaŭis en malhelo Min ombroj kaj malbelo, Satano min deziris, Sed Dio interiris.

Du sprachst: “Mein Kind, nun liege. trotz’ dem, der dich betrüge; schlaf wohl, lass dir nicht grauen, du sollst die Sonne schauen.”

Li diris: Nun senĝene Pludormu, kvankam pene Satano vin insidos, Vi ja la sunon vidos.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27).

Arg-735-1483 (2012-12-28 19:08:46)

Traduko de la Germana poemo “Wach auf, mein Herz und singe” de Paul Gerhardt (∗1607-03-12 – †1676-05-27) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1983.

MR-055-1 / Arg-735-1484 (2012-12-28 19:09:55)

La origina germana-lingva kanto havas entute naŭ strofojn. Ĝi troviĝas en la germana luterana eklezia kantlibro kaj havas tie la numeron 348.

http://www.poezio.net/version?poem-id=735&version-id=1483,1484