1/1

Emmy Lang,  Emmy Lang,

Tie kie la suno kisas la maron

Dort wo die Sonne küsst das Meer

übersetzt von Manfred Retzlaff

La Sun’ la maron delikate kisas jen, karesas milde ĝiaj ondoj vangojn ŝiajn; ankoraŭ devas bridi ŝi dezirojn iajn, en ĝin mergiĝi por la nokto, en mal-

plen’ lasante sian spacon enĉielan, kie la luno kaj la steloj brilas idilie, apenaŭ anstataŭigante forton ŝian. - Ravite spektas ni la ludon, la genian.

Sanft wie die Sonne küsst das Meer

und zärtlich streicheln seine Wogen ihre Wangen, noch muss sie zügeln ihr Verlangen, hineinzutauchen für die Nacht und leer zurückzulassen ihren Himmelsraum, wo Mond und Sterne kaum ersetzen können ihren Glanz und ihre Kraft - und doch, das Wechselspiel ist meisterhaft.

Sed baldaŭ post tenera intertuŝo ĉi ensinkas la amantoj unu en alian; dronante malaperas en abismon ian la tago, kiun tiras suben ŝi kun si. Atestas nokto nur pri l’ ama interago, kaj tiuj horoj, kiuj mortis kun la tago, forsinkas ĉe la nigra limo horizonta, revenas ili kun aŭror’ de l’ tag’ venonta.

Alsbald nach zartem sich berühren, sieht

die beiden Liebenden man rasch in sich versinken.

Fast scheint für immer zu ertrinken der Tag, den es mit in die Tiefe zieht. Am Horizont zeugt von dem Liebesspiele das tiefe Schwarz der Nacht nur, das so viele der Stunden, die dem Tod des Tages nicht entronnen, verschlingt, bis in der Morgenröte sacht sie wiederkom-

men.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Dort wo die Sonne küsst das Meer” von Emmy Lang (∗1914-01-05 – †1944-11-21) ins Esperanto durch Manfred Retzlaff (∗1938-11-04).

Arg-734-1482 (2012-12-28 18:03:02)

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Emmy Lang (∗1914-01-05 – †1944-11-21).

Arg-734-1481 (2012-12-28 18:12:29)

Tiu ĉi poemo aperis en 2002 en la germana semajna revuo “Hörzu”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=734&version-id=,1482,1481