1/2

Valentin Thilo,  Valentin Thilo,
Pretigu serioze  Mit Ernst, o Menschenkinder

tradukita de Albrecht Kronenberger

1. Pretigu serioze la korojn vi en vi. Aperos grandioze Jesu’, la sav’ de Di’, hero’ el Dia glor’, de l’ Patro promesita, por lum’ kaj viv’ donita el graco kaj favor’.

1. Mit Ernst, o Menschenkinder, das Herz in euch bestellt, bald wird das Heil der Sünder, der wunderstarke Held, den Gott aus Gnad allein der Weltzum Licht und Leben versprochen hat zu geben, bei allen kehren ein.

2. La korojn sen prokrasto preparu al Jesu’, al via granda gasto. Ne restu ŝtonoj plu. Pretigu vin kun ĝoj’. La montojn malaltigu, la valojn ebenigu, ke glatu Lia voj’.

2. Bereitet doch fein tüchtig den Weg dem großen Gast; macht seine Steige richtig, lasst alles, was er hasst; macht alle Bahnen recht, die Tal lasst sein erhöhet, macht niedrig, was hoch stehet, was krumm ist, gleich und schlicht.

3. Humilo kaj modero valoras antaŭ Di’. Aplombo kaj fiero kondukas al neni’. Obea justa kor’ orgojlon abomenos, kaj pretos, kiam venon Jesuo, la Sinjor’.

3. Ein Herz, das Demut liebet, bei Gott am höchsten steht; ein Herz, das Hochmut übet, mit Angst zugrunde geht; ein Herz, das richtig ist und folget Gottes Leiten, das kann sich recht bereiten, zu dem kommt Jesus Christ.

…  …

2/2

4. Jesuo, min pretigu Vi mem, per bon’ kaj ben’. Advente apertigu Vi min por via ven’. Eniru do en min de l’ stalo kaj de l’ kripo, kaj koro, lango, lipo eterne dankos vin.

4. Ach mache du mich Armen zu dieser heilgen Zeit aus Güte und Erbarmen, Herr Jesu, selbst bereit. Zieh in mein Herz hinein vom Stall und von der Krippen, so werden Herz und Lippen dir allzeit dankbar sein.

Traduko de la Germana poemo “Mit Ernst, o Menschenkinder” de Valentin Thilo (∗1607-04-19 – †1662-07-27) en Esperanton de Albrecht Kronenberger (∗1940-01-21) en 2012-10-07.

Arg-724-1459 (2012-12-23 14:25:29)

Tiu ĉi Esperantigo de la eklezia kanto aperis en la jaro 2012 en la nro 6 (897) de la dumonata kristano revuo “Dia Regno”. La kanto estas kantebla laŭ la eklezia kristana kanto “Von Gott will ich nicht lassen”.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Valentin Thilo (∗1607-04-19 – †1662-07-27), publikigita 1642.

Arg-724-1458 (2012-12-23 14:10:10)

Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Mit_Ernst,_o_ Menschenkinder . Pri la aŭtoro vidu: http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Thilo, _Valentin_( geistlicher_Dichter) kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Valentin_ Thilo_der_J% C3% BCngere .

http://www.poezio.net/version?poem-id=724&version-id=,1459,1458