1/2

Pete Seeger,  Pete Seeger,  Pete Seeger,

Ĉiuj floroj estas for Where have all the flowers gone?

Kelka floro, kie ĝi

tradukita de Wouter Pilger tradukita de Manfred Retzlaff

Ĉiuj floroj estas for, Kie ili estas nun? Ĉiuj floroj estas for, Jam de longa temp’. Ĉiuj floroj estas for, Knabin’ ilin premis al la kor’ Ĉu nun komprenas vi? Ĉu nun komprenas vi?

Where have all the flowers gone?

Long time passing

Where have all the flowers gone?

Long time ago

Where have all the flowers gone? Girls have picked them every one When will they ever learn? When will they ever learn?

Kelka floro, kie ĝi estas nur restinta? Kie estas ĝi, ĉu vi tion scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Inoj plukis tiujn ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Ĉiuj knabinoj estas for, Kie ili estas nun? Ĉiuj knabinoj estas for, Jam de longa temp’. Ĉiuj knabinoj estas for, Edziniĝis post ador’ Ĉu nun komprenas vi? Ĉu nun komprenas vi?

Where have all the young girls gone? Long time passing Where have all the young girls gone? Long time ago Where have all the young girls gone? Taken husbands every one When will they ever learn? When will they ever learn?

Kelka ino, kie ŝi Estas nur restinta? Kie estas ŝi, ĉu vi Tion scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Viroj prenis tiujn ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Ĉiuj edzoj estas for, Kie ili estas nun? Ĉiuj edzoj estas for, Jam de longa temp’. Ĉiuj edzoj estas for, Soldatiĝis kun dolor’ Ĉu nun komprenas vi? Ĉu nun komprenas vi?

Where have all the young men gone? Long time passing Where have all the young men gone? Long time ago Where have all the young men gone? Gone for soldiers every one When will they ever learn? When will they ever learn?

Kelka viro, kie li estas nur restinta? Kie estas li, ĉu vi tion scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Soldatiĝis tiuj ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Ĉiuj soldatoj estas for, Kie ili estas nun? Ĉiuj soldatoj estas for, Jam de longa temp’. Ĉiuj soldatoj estas for, En la tomboj de l’ memor’ Ĉu nun komprenas vi? Ĉu nun komprenas vi?

Where have all the soldiers gone?

Long time passing

Where have all the soldiers gone?

Long time ago

Where have all the soldiers gone? Gone to graveyards every one When will they ever learn? When will they ever learn?

La soldatoj, kiujn mi vidis militiri, kie estas tiuj ĉi? Ĉu vi scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Entombiĝis tiuj ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

…  …  …

2/2

Ĉiuj tomboj estas for, Kie ili estas nun? Ĉiuj tomboj estas for, Jam de longa temp’. Ĉiuj tomboj estas for, Kovras ilin flor-trezor’ Ĉu nun komprenas vi? Ĉu nun komprenas vi?

Where have all the graveyards gone? Long time passing Where have all the graveyards gone? Long time ago Where have all the graveyards gone? Covered with flowers every one When will we ever learn? When will we ever learn?

Kie la tombejoj ĉi estas sur la tero? Kie estas tiuj ĉi? Ĉu vi scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Plorkovritas ĉiuj ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Ĉiuj floroj estas for, Kie ili estas nun? Ĉiuj floroj estas for, Jam de longa temp’. Ĉiuj floroj estas for, Knabin’ ilin premis al la kor’ Ĉu nun komprenas vi? Ĉu nun komprenas vi?

Traduko de la Angla poemo “Where have all the flowers gone?” de Pete Seeger en Esperanton de Wouter Pilger (∗1942-01-26 – †2006-08-15).

Arg-722-1454 (2012-12-11 19:06:32)

Pri Wouter Pilger vidu la vikipediejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Wouter_Pilger . La esperantigo de la kanto troviĝas en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ %C4% 88iuj_floroj_estas_for . Sondisko kun la kantata tekcto de tiu ĉi esperantigo estas aŭdebla en http: // www. ipernity. com/ doc/ 55897/ 3641585 .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Pete Seeger.

Arg-722-1452 (2012-12-11 18:53:25)

Pri la verkinto vidu la retejojn: http: // www. arlo. net/ resources/ lyrics/ flowers-gone. shtml kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Pete_Seeger . La teksto kantata de Marlene Dietrich estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= f_ptqXqjsZw .

Traduko de la Angla poemo “Where have all the flowers gone?” de Pete Seeger en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-05-13.

MR-150-1  /  Arg-

722-1453 (2012-12-11 19:22:11)

Mi, Manfred Retzlaff, verkis tiun ĉi tradukon laŭ la germanigo de Max Colpet. Pri tiu rigardu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Max_Colpet .

http://www.poezio.net/version?poem-id=722&version-id=1454,1452,1453