1/2

Pete Seeger,  Pete Seeger,
Kelka floro, kie ĝi  Where have all the flowers gone?

tradukita de Manfred Retzlaff

Kelka floro, kie ĝi estas nur restinta? Kie estas ĝi, ĉu vi tion scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Inoj plukis tiujn ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Where have all the flowers gone? Long time passing Where have all the flowers gone? Long time ago Where have all the flowers gone? Girls have picked them every one When will they ever learn? When will they ever learn?

Kelka ino, kie ŝi Estas nur restinta? Kie estas ŝi, ĉu vi Tion scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Viroj prenis tiujn ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Where have all the young girls gone? Long time passing Where have all the young girls gone? Long time ago Where have all the young girls gone? Taken husbands every one When will they ever learn? When will they ever learn?

Kelka viro, kie li estas nur restinta? Kie estas li, ĉu vi tion scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Soldatiĝis tiuj ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Where have all the young men gone? Long time passing Where have all the young men gone? Long time ago Where have all the young men gone? Gone for soldiers every one When will they ever learn? When will they ever learn?

La soldatoj, kiujn mi vidis militiri, kie estas tiuj ĉi? Ĉu vi scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Entombiĝis tiuj ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Where have all the soldiers gone? Long time passing Where have all the soldiers gone? Long time ago Where have all the soldiers gone? Gone to graveyards every one When will they ever learn? When will they ever learn?

…  …

2/2

Kie la tombejoj ĉi estas sur la tero? Kie estas tiuj ĉi? Ĉu vi scias? Kiu scias ĝin, ho Di’! Plorkovritas ĉiuj ĉi. Kiu komprenos ĝin? Kiu komprenos ĝin?

Where have all the graveyards gone?

Long time passing

Where have all the graveyards gone?

Long time ago

Where have all the graveyards gone?

Covered with flowers every one

When will we ever learn? When will we ever learn?

Traduko de la Angla poemo “Where have all the flowers gone?” de Pete Seeger en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-05-13.

MR-150-1 / Arg-722-1453 (2012-12-11 19:22:11)

Mi, Manfred Retzlaff, verkis tiun ĉi tradukon laŭ la germanigo de Max Colpet. Pri tiu rigardu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Max_Colpet .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Pete Seeger.

Arg-722-1452 (2012-12-11 18:53:25)

Pri la verkinto vidu la retejojn: http: // www. arlo. net/ resources/ lyrics/ flowers-gone. shtml kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Pete_Seeger . La teksto kantata de Marlene Dietrich estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= f_ptqXqjsZw .

http://www.poezio.net/version?poem-id=722&version-id=,1453,1452