1/2

Johann Esser,

La marĉsoldatoj

translated by Manfred Retzlaff

1.) Kien ajn okuloj vidas, marĉo estas ĉirkaŭ ni. De nenie birdo ridas, Kverk’ nur staras tie ĉi. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

2.) Loĝas ni en ĉi soleco en barita koncentrej’, for de ĝojo kaj gajeco en dezerta erikej’. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

3.) En kolonoj mi marŝadas sub brulanta sun-radi’, en la marĉo ni fosadas, sed hejmlanden volas ni. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

…

2/2

4.) Hejmen, hejmen! Ni deziras esti ĉe la famili’. Pro doloro ni suspiras, ĉar kaptitaj estas ni. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

5.) La postenoj ĉirkaŭiras, vin mortigos per pafil’, se eskapi vi deziras tra kvarona la baril’. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

6.) Ne lamentu ni, ĉar ĉiam jam ne daŭras tio ĉi. Kaj ni ĝoje diros iam: Hejme estas ree ni! Ekmarŝos kun la ŝpatoj ne plu la marĉsoldatoj al marĉ’!

Translation of the German poem “Die Moorsoldaten” by Johann Esser (∗1896-04-16 – †1971) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 1984.

MR-149-1b / Arg-721-1451 (2012-12-11 17:32:53)