1/3

Johann Esser,  Johann Esser,
La marĉsoldatoj  Die Moorsoldaten

tradukita de Manfred Retzlaff

1.) Kien ajn okuloj vidas, marĉo estas ĉirkaŭ ni. De nenie birdo ridas, Kverk’ nur staras tie ĉi. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

1.) Wohin auch das Auge blicket, Moor und Heide nur ringsum. Vogelsang uns nicht erquicket, Eichen stehen kahl und krumm. Wir sind die Moorsoldaten und ziehen mit dem Spaten ins Moor.

2.) Loĝas ni en ĉi soleco en barita koncentrej’, for de ĝojo kaj gajeco en dezerta erikej’. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

2.) Hier in dieser öden Heide ist das Lager aufgebaut, wo wir fern von jeder Freude hinter Stacheldraht verstaut. Wir sind die Moorsoldaten und ziehen mit dem Spaten in’s Moor.

3.) En kolonoj mi marŝadas sub brulanta sun-radi’, en la marĉo ni fosadas, sed hejmlanden volas ni. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

3.) Morgens ziehen die Kolonnen in das Moor zur Arbeit hin, graben bei dem Brand der Sonnen, doch zur Heimat steht der Sinn. Wir sind die Moorsoldaten und ziehen mit dem Spaten in’s Moor.

…  …

2/3

4.) Hejmen, hejmen! Ni deziras esti ĉe la famili’. Pro doloro ni suspiras, ĉar kaptitaj estas ni. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

4.) Heimbärts, heimwärts! Jeder sehnet sich nach Eltern, Weib und Kind. Manche Brust ein Seufzer dehnet, weil wir hier gefangen sind. Wir sind die Moorsoldaten und ziehen mit dem Spaten in’s Moor.

5.) La postenoj ĉirkaŭiras, vin mortigos per pafil’, se eskapi vi deziras tra kvarona la baril’. Ni estas marĉsoldatoj kaj marŝas kun la ŝpatoj al marĉ’!

5.) Auf und nieder gehn die Posten, keiner, keiner kann hindurch. Flucht wird nur das Leben kosten, Vierfach ist umzäunt die Burg. Wir sind die Moorsoldaten und ziehen mit dem Spaten in’s Moor.

6.) Ne lamentu ni, ĉar ĉiam jam ne daŭras tio ĉi. Kaj ni ĝoje diros iam: Hejme estas ree ni! Ekmarŝos kun la ŝpatoj ne plu la marĉsoldatoj al marĉ’!

6.) Doch für uns gibt es kein Klagen, ewig kann’s nicht Winter sein. Einmal werden froh wir sagen: Heimat, du bist wieder mein! Dann zieh’n wir Moorsoldaten nicht mehr mit dem Spaten in’s Moor.

…  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Die Moorsoldaten” de Johann Esser (∗1896-04-16 – †1971) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-149-1b / Arg-721-1451 (2012-12-11 17:32:53)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Esser (∗1896-04-16 – †1971), publikigita 1933.

Arg-721-1450 (2012-12-11 17:12:58)

La teksto troviĝa ekzemple en http: // www. diz-emslandlager. de/ moorlied. htm . Kunaŭtoro de la teksto estis Wolfgang Langhoff (06.10.1901 - 25.08.1966). Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Wolfgang_Langhoff . Komponisto de la melodio de la kanto estas Rudolf Goguel (21.04.1908 - 06.10.1976). Pri tiu vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Rudi_Goguel .