1/2

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,
Kiom da mono elspezas la mond’  Blowin’ in the Wind

tradukita de Joachim Gießner

Kiom da mono elspezas la mond’ por bomboj, raketoj kaj mort’? Multaj sin gloras, paradas per bus’, sufer’ nek mildiĝas nek sort’.

How many roads must a man walk down Before you call him a man? How many seas must the white dove sail Before she sleeps in the sand?

Kiom okazu ankoraŭ mizer’, ĝis venos por savo la vort’.? Respondas, amik’, tutsole nur la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Yes, and how many times must the cannonballs fly Before they are forever banned? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind

Kiom da vojoj en tuta la mond’ abundas per larmoj, sufer’? Kaj oceanoj ĝis mara profund’ plenplenas per trista mizer’!

Yes, and how many years can a mountain exist Before it is washed to the sea? Yes, and how many years can some people exist Before they’re allowed to be free?

Kiom da inoj dum tutsola viv’ atendas en vea toler’? Respondas, amik’, tutsole nur la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Yes, and how many times can a man turn his head And pretend that he just doesn’t see? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind

Kiom da homoj en malliberec’ sopiras la ŝanĝon de l’ stat’? Kaj geinfanoj milionoj dum nokt’ ne dormas pro morda malsat’!

Yes, and how many times must a man look up Before he can see the sky? Yes, and how many ears must one man have Before he can hear people cry?

…  …

2/2

Kiom da homoj noktpetas en rev’: “Ho venu al ni bonas fat’!” Respondas, amik’, tutsole nur la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Yes, and how many deaths will it take ’til he knows That too many people have died? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind.

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-720-1449 (2012-12-11 09:50:59)

Troveblas tiu ĉi esperantigo de la kanto-teksto en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . Pri Joachim Gießner vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_Gie% C3% 9Fner .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24), publikigita 1962-04.

Arg-720-1446 (2012-12-11 09:07:24)

Pri la aŭtoro, vidu la retejon http: // www. songlexikon. de/ songs/ blowinwind , pri la teksto la retejon http: // www. songtexte. com/ songtext/ b b-dylan/ blowin-in-the-wind-2bd5e8d2. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 kaj en http: // www. myvideo. de/ watch/ 3594984/ BOB_DYLAN_BLOWIN_IN_THE_WIND .

http://www.poezio.net/version?poem-id=720&version-id=1449,1446