1/2

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,

Die Antwort weiß ganz allein der Wind Kiom da mono elspezas la mond’ Kiom da mono elspezas la hom’

tradukita de Hans Bradtke tradukita de Joachim Gießner

tradukita de Manfred Retzlaff

Wie viele Straßen auf dieser Welt sind Straßen voll Tränen und Leid? Wie viele Meere auf dieser Welt sind Meere der Einsamkeit?

Kiom da mono elspezas la

mond’ por bomboj, raketoj kaj

mort’? Multaj sin gloras, paradas

per bus’, sufer’ nek mildiĝas nek sort’.

Kiom da mono elspezas la

hom’ Por la armilar’ sur la ter’? - Kaj kiom da vortoj diratas

de li? Kaj ne malpliiĝas mizer’!

Wie viele Mütter sind lang schon al-

lein und warten und warten noch heut? Die Antwort, mein Freund, sie will

gefunden sein, Die Antwort muss unser Leben sein.

Kiom okazu ankoraŭ mizer’, ĝis venos por savo la vort’.? Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Ĉu devos okazi la lasta milit’ Kun neimagebla mizer’? Respondon, amik’, ja scias

nur la vent’, Repondon ja scias nur la

vent’.

Wie viele Menschen sind heut noch

nicht frei und würden es so gerne sein? Wie viele Kinder gehn abends zur

Ruh und schlafen vor Hunger nicht ein?

Kiom da vojoj en tuta la

mond’ abundas per larmoj, sufer’? Kaj oceanoj ĝis mara pro-

fund’ plenplenas per trista mizer’!

Kiom da stratoj sur tiu ĉi

ter’ Kondukas al senesperec’? - Kaj tiom da maroj en tiu ĉi

mond’ Plenplenas de plor’ kaj tri-

stec’? -

Wie viele Tränen erflehen bei Nacht: Wann wird es für uns anders sein? Die Antwort, mein Freund, sie will

gefunden sein, Die Antwort muss unser Leben sein.

Kiom da inoj dum tutsola

viv’ atendas en vea toler’? Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Kaj kiom da inoj atendas, ho

ve, Kaj restas en tia solec’? Respondon, amik’, ja scias

nur la vent’, Repondon ja scias nur la

vent’.

Wie viele Berge von Geld gibt man

aus für Bomben, Raketen und Tod? Wie gro0e Worte macht heut man-

cher Mann und lindert damit keine Not?

Kiom da homoj en mallibe-

rec’ sopiras la ŝanĝon de l’ stat’? Kaj geinfanoj milionoj dum

nokt’ ne dormas pro morda mal-

sat’!

Kiom da homoj en mallibe-

rec’ Suferas nur pro opini’? - Kaj kiom da homaj infanoj,

ho jes, Malsatas sur ter tiu ĉi?

…  …  …

2/2

Wie großes Unheil muss erst noch

geschehn, damit sich die Menschheit besinnt? Die Antwort, mein Freund, sie will

gefunden sein, Die Antwort muss unser Leben sein.

Kiom da homoj noktpetas

en rev’: “Ho venu al ni bonas fat’!” Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Kaj kial la revoj sur pac’ sur

al ter’ Ne efektiviĝas sur ĝi? Respondon, amik’, ja scias

nur la vent’, Repondon ja scias nur la

vent’.

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en la Germanan de Hans Bradtke (∗1920-07-21 – †1997-05-12).

Arg-720-1448 (2012-12-11 09:13:17)

Siehe  auch:  http: // www.

sjd-falken. de/ lieder/ die antwort_weiss_ganz_allein_ der_wind. shtml . Pri la tradukinto vidu: http: // www. discogs. com/ artist/ Hans+ Bradtke? anv= H. +Bradtke&filter_anv= 1 kaj la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hans_Bradtke .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-720-1449 (2012-12-11 09:50:59)

Troveblas tiu ĉi esperantigo de la kanto-teksto en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . Pri Joachim Gießner vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_Gie% C3% 9Fner .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-

24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 1984-04-29.

MR-148-1 / Arg-720-1447

(2012-12-11 09:05:35)

La melodio de tiu ĉi kanto, kiun verkis la aŭtoro Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann) ankaŭ, aŭdeblas en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 . Pri la muziknotoj vidu: http: // de. scribd. com/ doc/ 9589786/ Bob-Dylan-Blowin-in-the-wind-notes .

http://www.poezio.net/version?poem-id=720&version-id=1448,1449,1447