1/2

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,

Die Antwort weiß ganz allein der Wind Kiom da mono elspezas la mond’

Blowin’ in the Wind

tradukita de Hans Bradtke tradukita de Joachim Gießner

Wie viele Straßen auf dieser Welt sind Straßen voll Tränen und

Leid? Wie viele Meere auf dieser Welt sind Meere der Einsamkeit?

Kiom da mono elspezas la

mond’ por bomboj, raketoj kaj

mort’? Multaj sin gloras, para-

das per bus’, sufer’ nek mildiĝas nek

sort’.

How many roads must a man walk

down Before you call him a man? How many seas must the white do-

ve sail Before she sleeps in the sand?

Wie viele Mütter sind lang schon

allein und warten und warten noch

heut? Die Antwort, mein Freund, sie

will gefunden sein, Die Antwort muss unser Leben

sein.

Kiom okazu ankoraŭ mi-

zer’, ĝis venos por savo la

vort’.? Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Yes, and how many times must the

cannonballs fly Before they are forever banned? The answer, my friend, is blowin’

in the wind The answer is blowin’ in the wind

Wie viele Menschen sind heut

noch nicht frei und würden es so gerne sein? Wie viele Kinder gehn abends

zur Ruh und schlafen vor Hunger nicht

ein?

Kiom da vojoj en tuta la

mond’ abundas per larmoj,

sufer’? Kaj oceanoj ĝis mara pro-

fund’ plenplenas per trista mi-

zer’!

Yes, and how many years can a

mountain exist Before it is washed to the sea? Yes, and how many years can some

people exist Before they’re allowed to be free?

Wie viele Tränen erflehen bei

Nacht: Wann wird es für uns anders

sein? Die Antwort, mein Freund, sie

will gefunden sein, Die Antwort muss unser Leben

sein.

Kiom da inoj dum tutsola

viv’ atendas en vea toler’? Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Yes, and how many times can a

man turn his head And pretend that he just doesn’t

see? The answer, my friend, is blowin’

in the wind The answer is blowin’ in the wind

…  …  …

2/2

Wie viele Berge von Geld gibt

man aus für Bomben, Raketen und Tod? Wie gro0e Worte macht heut

mancher Mann und lindert damit keine Not?

Kiom da homoj en malli-

berec’ sopiras la ŝanĝon de l’

stat’? Kaj geinfanoj milionoj

dum nokt’ ne dormas pro morda

malsat’!

Yes, and how many times must a

man look up Before he can see the sky? Yes, and how many ears must one

man have Before he can hear people cry?

Wie großes Unheil muss erst

noch geschehn, damit sich die Menschheit be-

sinnt? Die Antwort, mein Freund, sie

will gefunden sein, Die Antwort muss unser Leben

sein.

Kiom da homoj noktpe-

tas en rev’: “Ho venu al ni bonas

fat’!” Respondas, amik’, tutsole

nur la vent’, respondas tutsole nur la

vent’.

Yes, and how many deaths will it

take ’til he knows That too many people have died? The answer, my friend, is blowin’

in the wind The answer is blowin’ in the wind.

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en la Germanan de Hans Bradtke (∗1920-07-21 – †1997-05-12).

Arg-720-1448 (2012-12-11 09:13:17)

Siehe  auch:  http: // www.

sjd-falken. de/ lieder/ die antwort_weiss_ganz_ allein_der_wind. shtml . Pri la tradukinto vidu: http: // www. discogs. com/ artist/ Hans+ Bradtke? anv= H. +Bradtke&filter_anv= 1 kaj la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hans_Bradtke .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-720-1449 (2012-12-11 09:50:59)

Troveblas tiu ĉi esperantigo de la kanto-teksto en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . Pri Joachim Gießner vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_Gie% C3% 9Fner .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24), publikigita 1962-04.

Arg-720-1446 (2012-12-11 09:07:24)

Pri la aŭtoro, vidu la retejon http: // www. songlexikon. de/ songs/ blowinwind , pri la teksto la retejon http: // www. songtexte. com/ songtext/ b b-dylan/ blowin-in-the-wind-2bd5e8d2. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 kaj en http: // www. myvideo. de/ watch/ 3594984/ BOB_DYLAN_BLOWIN_IN_ THE_WIND .

http://www.poezio.net/version?poem-id=720&version-id=1448,1449,1446