1/2

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,

Blowin’ in the Wind Kiom da mono elspezas la hom’ Kiom da mono elspezas la mond’

tradukita de Manfred Retzlaff  tradukita de Joachim Gießner

How many roads must a man walk down Before you call him a man? How many seas must the white dove sail Before she sleeps in the sand?

Kiom da mono elspezas la hom’ Por la armilar’ sur la ter’? - Kaj kiom da vortoj diratas de li? Kaj ne malpliiĝas mizer’!

Kiom da mono elspezas la mond’ por bomboj, raketoj kaj mort’? Multaj sin gloras, paradas per bus’, sufer’ nek mildiĝas nek sort’.

Yes, and how many times must the cannonballs fly Before they are forever banned? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind Ĉu devos okazi la lasta milit’ Kun neimagebla mizer’? Respondon, amik’, ja scias nur la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom okazu ankoraŭ mizer’, ĝis venos por savo la vort’.? Respondas, amik’, tutsole nur la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Yes, and how many years can a mountain exist Before it is washed to the sea? Yes, and how many years can some people exist Before they’re allowed to be free?

Kiom da stratoj sur tiu ĉi ter’ Kondukas al senesperec’? - Kaj tiom da maroj en tiu ĉi mond’ Plenplenas de plor’ kaj tristec’? - Kiom da vojoj en tuta la mond’ abundas per larmoj, sufer’? Kaj oceanoj ĝis mara profund’ plenplenas per trista mizer’!

Yes, and how many times can a man turn his head And pretend that he just doesn’t see? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind Kaj kiom da inoj atendas, ho ve, Kaj restas en tia solec’? Respondon, amik’, ja scias nur la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom da inoj dum tutsola viv’

atendas en vea toler’?

Respondas, amik’, tutsole nur la vent’,

respondas tutsole nur la vent’.

Yes, and how many times must a man look up Before he can see the sky? Yes, and how many ears must one man have Before he can hear people cry?

Kiom da homoj en malliberec’

Suferas nur pro opini’? -

Kaj kiom da homaj infanoj, ho jes, Malsatas sur ter tiu ĉi?

Kiom da homoj en malliberec’ sopiras la ŝanĝon de l’ stat’? Kaj geinfanoj milionoj dum nokt’ ne dormas pro morda malsat’!

…  …  …

2/2

Yes, and how many deaths will it take ’til he knows That too many people have died? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind.

Kaj kial la revoj sur pac’ sur al ter’ Ne efektiviĝas sur ĝi? Respondon, amik’, ja scias nur la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom da homoj noktpetas en rev’: “Ho venu al ni bonas fat’!” Respondas, amik’, tutsole nur la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24), publikigita 1962-04.

Arg-720-1446 (2012-12-11 09:07:24)

Pri la aŭtoro, vidu la retejon http: // www. songlexikon. de/ songs/ blowinwind , pri la teksto la retejon http: // www. songtexte. com/ songtext/ b b-dylan/ blowin-in-the-wind-2bd5e8d2. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 kaj en http: // www. myvideo. de/ watch/ 3594984/ BOB_DYLAN_BLOWIN_IN_THE_WIND .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-04-29.

MR-148-1 / Arg-720-1447 (2012-12-11 09:05:35)

La melodio de tiu ĉi kanto, kiun verkis la aŭtoro Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann) ankaŭ, aŭdeblas en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 . Pri la muziknotoj vidu: http: // de. scribd. com/ doc/ 9589786/ Bob-Dylan-Blowin-in-the-wind-notes .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-720-1449 (2012-12-11 09:50:59)

Troveblas tiu ĉi esperantigo de la kanto-teksto en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . Pri Joachim Gießner vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_ Gie% C3% 9Fner .

http://www.poezio.net/version?poem-id=720&version-id=1446,1447,1449