1/3

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,

Kiom da mono elspezas la hom’ Kiom da mono elspezas la mond’ Die Antwort weiß ganz allein der Wind

Blowin’ in the Wind

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Joachim Gießner tradukita de Hans Bradtke

Kiom da mono elspezas la hom’ Por la armilar’ sur la ter’? - Kaj kiom da vortoj diratas de li? Kaj ne malpliiĝas mizer’!

Kiom da mono elspezas la

mond’ por bomboj, raketoj kaj mort’? Multaj sin gloras, paradas per

bus’, sufer’ nek mildiĝas nek sort’.

Wie viele Straßen auf dieser Welt sind Straßen voll Tränen und Leid? Wie viele Meere auf dieser Welt sind Meere der Einsamkeit?

How many roads must a man walk down Before you call him a man? How many seas must the white dove sail Before she sleeps in the sand?

Ĉu devos okazi la lasta milit’ Kun neimagebla mizer’? Respondon, amik’, ja scias nur

la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom okazu ankoraŭ mizer’, ĝis venos por savo la vort’.? Respondas, amik’, tutsole nur

la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Wie viele Mütter sind lang schon allein und warten und warten noch heut? Die Antwort, mein Freund, sie will ge-

funden sein, Die Antwort muss unser Leben sein.

Yes, and how many times must the can-

nonballs fly Before they are forever banned? The answer, my friend, is blowin’ in the

wind The answer is blowin’ in the wind

Kiom da stratoj sur tiu ĉi ter’ Kondukas al senesperec’? - Kaj tiom da maroj en tiu ĉi

mond’ Plenplenas de plor’ kaj tristec’?

- Kiom da vojoj en tuta la mond’ abundas per larmoj, sufer’? Kaj oceanoj ĝis mara profund’ plenplenas per trista mizer’!

Wie viele Menschen sind heut noch nicht

frei und würden es so gerne sein? Wie viele Kinder gehn abends zur Ruh und schlafen vor Hunger nicht ein?

Yes, and how many years can a mountain

exist Before it is washed to the sea? Yes, and how many years can some people

exist Before they’re allowed to be free?

…  …  …  …

2/3

Kaj kiom da inoj atendas, ho ve, Kaj restas en tia solec’? Respondon, amik’, ja scias nur

la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom da inoj dum tutsola viv’ atendas en vea toler’? Respondas, amik’, tutsole nur

la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Wie viele Tränen erflehen bei Nacht: Wann wird es für uns anders sein? Die Antwort, mein Freund, sie will ge-

funden sein, Die Antwort muss unser Leben sein.

Yes, and how many times can a man turn

his head And pretend that he just doesn’t see? The answer, my friend, is blowin’ in the

wind The answer is blowin’ in the wind

Kiom da homoj en malliberec’ Suferas nur pro opini’? - Kaj kiom da homaj infanoj, ho

jes, Malsatas sur ter tiu ĉi?

Kiom da homoj en malliberec’ sopiras la ŝanĝon de l’ stat’? Kaj geinfanoj milionoj dum

nokt’ ne dormas pro morda malsat’!

Wie viele Berge von Geld gibt man aus für Bomben, Raketen und Tod? Wie gro0e Worte macht heut mancher

Mann und lindert damit keine Not?

Yes, and how many times must a man look

up Before he can see the sky? Yes, and how many ears must one man ha-

ve Before he can hear people cry?

Kaj kial la revoj sur pac’ sur al

ter’ Ne efektiviĝas sur ĝi? Respondon, amik’, ja scias nur

la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom da homoj noktpetas en

rev’: “Ho venu al ni bonas fat’!” Respondas, amik’, tutsole nur

la vent’, respondas tutsole nur la vent’.

Wie großes Unheil muss erst noch ge-

schehn, damit sich die Menschheit besinnt? Die Antwort, mein Freund, sie will ge-

funden sein, Die Antwort muss unser Leben sein.

Yes, and how many deaths will it take ’til

he knows That too many people have died? The answer, my friend, is blowin’ in the

wind The answer is blowin’ in the wind.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-04-29.

MR-148-1 / Arg-720-1447 (2012-12-11 09:05:35)

La melodio de tiu ĉi kanto, kiun verkis la aŭtoro Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann) ankaŭ, aŭdeblas en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 . Pri la muziknotoj vidu: http: // de. scribd. com/ doc/ 9589786/ Bob-Dylan-Blowin-in-the-wind-notes .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-720-1449 (2012-12-11 09:50:59)

Troveblas tiu ĉi esperantigo de la kanto-teksto en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . Pri Joachim Gießner vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_Gie% C3% 9Fner .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en la Germanan de Hans Bradtke (∗1920-07-21 – †1997-05-12).

Arg-720-1448 (2012-12-11 09:13:17)

Siehe auch: http: // www. sjd-falken. de/ lieder/ die antwort_weiss_ganz_ allein_der_wind. shtml . Pri la tradukinto vidu: http: // www. discogs. com/ artist/ Hans+ Bradtke? anv= H. +Bradtke&filter_anv= 1 kaj la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hans_Bradtke .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24), publikigita 1962-04.

Arg-720-1446 (2012-12-11 09:07:24)

Pri la aŭtoro, vidu la retejon http: // www. songlexikon. de/ songs/ blowinwind , pri la teksto la retejon http: // www. songtexte. com/ songtext/ b b-dylan/ blowin-in-the-wind-2bd5e8d2. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 kaj en http: // www. myvideo. de/ watch/ 3594984/ BOB_DYLAN_BLOWIN_IN_THE_ WIND .