1/3

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,  Bob Dylon ,

Kiom da mono elspezas la hom’ Kiom da mo- no elspezas la mond’ Die Antwort weiß ganz allein der Wind Blowin’ in the Wind

tradukita de Manfred Retzlaff tradukita de Joachim Gießner tradukita de Hans Bradtke

Kiom da mono els-

pezas la hom’ Por la armilar’ sur

la ter’? - Kaj kiom da vortoj

diratas de li? Kaj ne malpliiĝas

mizer’!

Kiom da mono els-

pezas la mond’ por bomboj, rake-

toj kaj mort’? Multaj sin gloras,

paradas per bus’,

sufer’ nek mildiĝas nek sort’.

Wie viele Straßen auf

dieser Welt sind Straßen voll Tränen

und Leid? Wie viele Meere auf die-

ser Welt sind Meere der Einsam-

keit?

How many roads must a man walk down Before you call him a

man? How many seas must the white dove sail Before she sleeps in the

sand?

Ĉu devos okazi la

lasta milit’ Kun neimagebla

mizer’? Respondon, amik’,

ja scias nur la vent’,

Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom okazu anko-

raŭ mizer’, ĝis venos por savo

la vort’.? Respondas, amik’,

tutsole nur la vent’,

respondas tutsole nur la vent’.

Wie viele Mütter sind lang schon allein und warten und warten

noch heut? Die Antwort, mein Freund, sie will gefunden sein, Die Antwort muss unser

Leben sein.

Yes, and how many times must the cannonballs fly

Before they are forever

banned? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in

the wind

Kiom da stratoj sur

tiu ĉi ter’ Kondukas al senes-

perec’? - Kaj tiom da maroj

en tiu ĉi mond’ Plenplenas de plor’

kaj tristec’? - Kiom da vojoj en

tuta la mond’ abundas per lar-

moj, sufer’? Kaj oceanoj ĝis

mara profund’ plenplenas per tri-

sta mizer’!

Wie viele Menschen sind heut noch nicht frei und würden es so gerne

sein? Wie viele Kinder gehn abends zur Ruh und schlafen vor Hunger

nicht ein?

Yes, and how many years can a mountain exist Before it is washed to the

sea? Yes, and how many years can some people exist Before they’re allowed to

be free?

Kaj kiom da inoj

atendas, ho ve, Kaj restas en tia so-

lec’? Respondon, amik’,

ja scias nur la vent’,

Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom da inoj dum

tutsola viv’ atendas en vea to-

ler’? Respondas, amik’,

tutsole nur la vent’,

respondas tutsole nur la vent’.

Wie viele Tränen erflehen bei Nacht: Wann wird es für uns an-

ders sein? Die Antwort, mein Freund, sie will gefunden sein, Die Antwort muss unser

Leben sein.

Yes, and how many times can a man turn his head

And pretend that he just

doesn’t see? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in

the wind

…  …  …  …

2/3

Kiom da homoj en

malliberec’ Suferas nur pro opi-

ni’? - Kaj kiom da homaj

infanoj, ho jes, Malsatas sur ter tiu

ĉi?

Kiom da homoj en

malliberec’ sopiras la ŝanĝon

de l’ stat’? Kaj geinfanoj

milionoj dum nokt’

ne dormas pro morda malsat’!

Wie viele Berge von Geld gibt man aus für Bomben, Raketen

und Tod? Wie gro0e Worte macht heut mancher Mann und lindert damit keine

Not?

Yes, and how many times must a man look up Before he can see the sky? Yes, and how many ears must one man have Before he can hear people

cry?

Kaj kial la revoj sur

pac’ sur al ter’ Ne efektiviĝas sur

ĝi? Respondon, amik’,

ja scias nur la vent’,

Repondon ja scias nur la vent’.

Kiom da homoj noktpetas en rev’:

“Ho venu al ni bo-

nas fat’!” Respondas, amik’,

tutsole nur la vent’,

respondas tutsole nur la vent’.

Wie großes Unheil muss erst noch geschehn, damit sich die Menschheit besinnt? Die Antwort, mein Freund, sie will gefunden sein, Die Antwort muss unser

Leben sein.

Yes, and how many deaths will it take ’til he knows

That too many people ha-

ve died? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in

the wind.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984-04-29.

MR-148-1 / Arg-720-1447 (2012-12-11 09:05:35)

La melodio de tiu ĉi kanto, kiun verkis la aŭtoro Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann) ankaŭ, aŭdeblas en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 . Pri la muziknotoj vidu: http: // de. scribd. com/ doc/ 9589786/ Bob-Dylan-Blowin-in-the-wind-notes .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-720-1449 (2012-12-11 09:50:59)

Troveblas tiu ĉi esperantigo de la kantoteksto en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf sub http: // www. esperanto. de/ kantoj/ index-giessner. html . Pri Joachim Gießner vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Joachim_ Gie% C3% 9Fner .

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en la Germanan de Hans Bradtke (∗1920-07-21 – †1997-05-12).

Arg-720-1448 (2012-12-11 09:13:17)

Siehe  auch:  http:

// www. sjd-falken. de/ lieder/ die antwort_ weiss_ganz_allein_ der_wind. shtml . Pri la tradukinto vidu: http: // www. discogs. com/ artist/ Hans+ Bradtke? anv= H. +Bradtke&filter_anv= 1 kaj la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Hans_Bradtke .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24), publikigita 1962-04.

Arg-720-1446 (2012-12-11 09:07:24)

Pri la aŭtoro, vidu la retejon http: // www. songlexikon. de/ songs/ blowinwind , pri la teksto la retejon http: // www. songtexte. com/ songtext/ b b-dylan/ blowin-in-the-wind-2bd5e8d2. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 kaj en http: // www. myvideo. de/ watch/ 3594984/ BOB_ DYLAN_BLOWIN_IN_THE_ WIND .