1/2

Bob Dylon ,  Bob Dylon ,

Kiom da mono elspezas la hom’

Blowin’ in the Wind

tradukita de Manfred Retzlaff

Kiom da mono elspezas la hom’ Por la armilar’ sur la ter’? - Kaj kiom da vortoj diratas de li? Kaj ne malpliiĝas mizer’!

How many roads must a man walk down

Before you call him a man?

How many seas must the white dove sail

Before she sleeps in the sand?

Ĉu devos okazi la lasta milit’ Kun neimagebla mizer’? Respondon, amik’, ja scias nur la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Yes, and how many times must the cannonballs fly Before they are forever banned? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind

Kiom da stratoj sur tiu ĉi ter’ Kondukas al senesperec’? - Kaj tiom da maroj en tiu ĉi mond’ Plenplenas de plor’ kaj tristec’? - Yes, and how many years can a mountain exist Before it is washed to the sea? Yes, and how many years can some people exist Before they’re allowed to be free?

Kaj kiom da inoj atendas, ho ve, Kaj restas en tia solec’? Respondon, amik’, ja scias nur la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Yes, and how many times can a man turn his head And pretend that he just doesn’t see? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind

Kiom da homoj en malliberec’ Suferas nur pro opini’? - Kaj kiom da homaj infanoj, ho jes, Malsatas sur ter tiu ĉi?

Yes, and how many times must a man look up Before he can see the sky? Yes, and how many ears must one man have Before he can hear people cry?

Kaj kial la revoj sur pac’ sur al ter’ Ne efektiviĝas sur ĝi? Respondon, amik’, ja scias nur la vent’, Repondon ja scias nur la vent’.

Yes, and how many deaths will it take ’til he knows That too many people have died? The answer, my friend, is blowin’ in the wind The answer is blowin’ in the wind.

…  …

2/2

Traduko de la Angla poemo “Blowin’ in the Wind” de Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 1984-04-29.

MR-148-1 / Arg-720-1447 (2012-12-11 09:05:35)

La melodio de tiu ĉi kanto, kiun verkis la aŭtoro Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann) ankaŭ, aŭdeblas en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 . Pri la muziknotoj vidu: http: // de. scribd. com/ doc/ 9589786/ Bob-Dylan-Blowin-in-the-wind-notes .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas Bob Dylon (civila nomo: Robert Allen Zimmermann, ∗1941-05-24), publikigita 1962-04.

Arg-720-1446 (2012-12-11 09:07:24)

Pri la aŭtoro, vidu la retejon http: // www. songlexikon. de/ songs/ blowinwind , pri la teksto la retejon http: // www. songtexte. com/ songtext/ b b-dylan/ blowin-in-the-wind-2bd5e8d2. html . La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= tGO8snK98l0 kaj en http: // www. myvideo. de/ watch/ 3594984/ BOB_DYLAN_BLOWIN_IN_THE_WIND .

http://www.poezio.net/version?poem-id=720&version-id=,1447,1446