1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Buch der Lieder, Die Heimkehr, IV Libro de la kantoj, La reveno, IV

tradukita de Manfred Retzlaff

Im Walde wandl ich und weine, Die Drossel sitzt in der Höh; Sie springt und singt gar feine: Warum ist dir so weh?

Mi iras tra arbaro Kaj sonas super mi De turdo en branĉaro ploriga melodi’.^{2}

�Die Schwalben, deine Schwestern, Die könnens dir sagen, mein Kind; Sie wohnten in klugen Nestern, Wo Liebchens Fenster sind.� Pro kio tio estas? Hirundo scias gin, La birdo, kiu nestas Ĉe l’ dom’ de l’ amatin’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-717-1440 (2012-12-09 14:38:24)

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Die Heimkehr, IV” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

MR-146-1 / Arg-717-1441 (2012-12-09 15:07:43)

http://www.poezio.net/version?poem-id=717&version-id=,1440,1441

2aŭ:

Mi ploras en arbaro Kaj sonas super mi De turdo en branĉaro Veiga melodi’.