1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Buch der Lieder, Die Heimkehr, I Libro de la kantoj, La reveno, I

tradukita de Manfred Retzlaff

In mein gar zu dunkles Leben Strahlte einst ein süßes Bild; Nun das süße Bild erblichen, Bin ich gänzlich nachtumhüllt.

Mian vivon igis hela Dolĉa bildo per radi’ Nun la bildo paliĝintas. En noktego estas mi.^{2}

Wenn die Kinder sind im Dunkeln, Wird beklommen ihr Gemüt, Und um ihre Angst zu bannen, Singen sie ein lautes Lied.

Kiam estas en malhelo, La infano, timas ĝi; Por forigi la premecon Laŭte kantas tiu ĉi.

Ich, ein tolles Kind, ich singe Jetzo in der Dunkelheit; Klingt das Lied auch nicht ergötzlich, Hats mich doch von Angst befreit.

Infanece, ne tre plaĉe Kantas mi en malhelec’; Sed la kanto liberigis Min de mia kor-premec’.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-714-1434 (2012-12-09 10:23:03)

Traduko de la Germana poemo “Buch der Lieder, Die Heimkehr, I” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1984.

Arg-714-1435 (2012-12-09 12:12:09)

http://www.poezio.net/version?poem-id=714&version-id=,1434,1435

2aŭ:

Mia viv’, per dolĉa bildo Lumigita estis ĝi.

Nun la bildo paliĝintas, En noktego estas mi.